Affiliation:
1. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Instytut Zarządzania
Abstract
Celem artykułu jest określenie poziomu dojrzałości procesowej w organizacjach zajmujących się produkcją oraz dystrybucją energii elektrycznej i ciepła systemowego w Polsce, a następnie sformułowanie wniosków dla wspomnianych sektorów wynikających z przeprowadzonego badania. Rosnąca dynamika zmian rynkowych, postępująca cyfryzacja i digitalizacja, coraz większe oczekiwania i mobilność klientów, wszystko to powoduje, że przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniem uelastycznienia swoich struktur, aby móc na bieżąco dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia i dostarczać swoim klientom najwyższy poziom produktów oraz usług. Żeby to zrobić, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie elementów zarządzania procesowego, charakteryzującego się elastycznością i koncentracją na dostarczaniu wartości dla klienta. Sytuacja ta powoduje, że podejście procesowe do zarządzania staje się coraz bardziej powszechne, a zainteresowanie tą koncepcją rośnie. Autor w pierwszej kolejności uzasadnia wybór tematyki rozprawy, a następnie przedstawia tematykę dojrzałości procesowej w świetle badań literatury przedmiotu. W dalszej kolejności omawiana jest przyjęta metoda badawcza, w tym omawiany jest dobór próby i rodzaje stosowanych testów w analizie statystycznej. Następnie szczegółowo przedstawione są wyniki badań, które pozwoliły na sformułowanie wniosków dotyczących dojrzałości procesowej producentów i dystrybutorów energii elektrycznej oraz ciepła systemowego w Polsce oraz korelacji pomiędzy wybranymi cechami organizacji a poziomem dojrzałości procesowej.
Publisher
Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa
Reference25 articles.
1. [1] APQC (2019), Business Process Management – Maturity Assessment Benchmarks: Cross Industry, American Productivity & Quality Center, Houston.
2. [2] Bartkowiak P., Grabowska I. (2020), Implementacja zarządzania procesowego – Studium przypadku przedsiębiorstwa produkcyjnego, „Przegląd Organizacji”, Nr 2, s. 10–19.
3. [3] Bitkowska A. (2021), Zarządzanie procesowe w organizacjach, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa.
4. [4] Bitkowska A., Sobolewska O. (2020), Zarządzanie procesowe z wykorzystaniem wiedzy w polskich przedsiębiorstwach, „Przegląd Organizacji”, Nr 1, s. 21–28.
5. [5] Brajer-Marczak R. (2014), Dojrzałość procesowa w przestrzeni wewnątrzorganizacyjnej, „Marketing i Rynek”, Nr 5, s. 19–25.