Rodzic – trudny partner dla nauczyciela Z badań nad innowacyjnym projektemw ursynowskiej szkole

Author:

Górka-Strzałkowska Anna1ORCID

Affiliation:

1. Maria Grzegorzewska Academy of Special Education, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Abstract

Szkoła podstawowa na warszawskim Ursynowie jest jedną z pierwszych w Polsce, która przyjęła program promowania najlepszych praktyk i odkryć z obszaru edukacji. Realizując innowacyjny projekt „Budząca się szkoła”, nauczyciele za jeden z priorytetów uznali niezadawanie prac domowych. Na początku projekt budził ogromne zainteresowanie zarówno wśród nauczycieli jak i rodziców. Widziano w nim ogromny potencjał do zmiany edukacyjnej. Projekt miał swoich zwolenników i przeciwników. Z jednej strony pojawiały się słowa wsparcia i uznania dla innowacji, z drugiej strony coraz wyraźniej do głosu dochodziły sprzeczne dążenia, narastało niezadowolenie i napięcia wśród różnych grup uczestniczących w projekcie. W tej sytuacji dyrekcja szkoły zwróciła się do Akademii Pedagogiki Specjalnej – z którą od dawna związana jest umową współpracy – z propozycją diagnozy sytuacji i budowania sieci negocjacji i partnerstwa między szkołą a rodzicami. Zadanie to podjęła grupa doktorantów Akademii Pedagogiki Specjalnej w zakresie zajęć z metodologii badań jakościowych. Przyjęto, iż docelowo będą to kilkuletnie badania i działania, których pierwszym etapem stała się diagnoza sytuacji1. Niniejszy artykuł koncentruje się właśnie na tym etapie badań.

Publisher

Pedagogium Wyzsza Szkola Nauk Spolecznych

Subject

Microbiology (medical),Immunology,Immunology and Allergy

Reference27 articles.

1. Bakiera L. (2013), Zaangażowane rodzicielstwo a autokreacyjny aspekt rozwoju dorosłych, Warszawa: Difin.

2. Bedyńska S., Brzezicka A. (2007), Statystyczny drogowskaz. Praktyczny poradnik analizy danych w naukach społecznych na przykładach z psychologii, Warszawa: Wyd. SWPS ACADE-MICA.

3. Czerepaniak-Walczak M. (2010), Wychowanie: pojęcia, procesy, konteksty: interdyscyplinarne ujęcie. T.5 Codzienność w szkole, szkoła w codzienności, Gdańsk: GWP.

4. Dalin P. (1985), Organisationsentwicklung als Beitrag zur Schulentwicklung. Innovationstrategien fur die Schule, Munchen.

5. Epstein J.L. (1995), School/Family/Community Partnerships. Caring for the Children We Share, Phi Delta Kappan.

Cited by 1 articles. 订阅此论文施引文献 订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3