Szkoła uspołeczniona: między odspołecznianiem i uspołecznianiem na nowo Perspektywa pedagogiki miejsca wspólnego

Author:

Mendel Maria1ORCID

Affiliation:

1. Uniwersytet Gdański

Abstract

Tekst jest próbą opisu współczesnej kondycji szkoły uspołecznionej. Zakres tego opisu mogą wyznaczać obserwowane aktualnie, współbieżne procesy polegające na jej odspołecznianiu – z jednej strony –i uspołecznianiu jej na nowo (i po nowemu, w nowych kontekstach), z drugiej. Odbywa się to w warunkach, w których na stale rosnącej fali prywatyzacji dobra publicznego, „naturalnie” kruche, bo wymagające nieustannego wzmacniania, fundamenty szkoły uspołecznionej wydają się kruszeć w sposób podważający jej status quo. Osłabły bowiem wartości, które ugruntowują – kluczową dla szkoły uspołecznionej – ideę edukacji powszechnej i równej, opartej na sprawiedliwości społecznej i budowanej w silnym związku z lokalnymi wymiarami życia społecznego, rozumianymi jako podstawa praktykowania demokratycznej wspólności. Tekst operuje przykładami z przestrzeni amerykańskiej i – wykorzystując perspektywę pedagogiki miejsca wspólnego – prowadzi w kierunku zrównoważonego rozwoju i polityki przerwania, ku puentom pokazującym znaczenie aktywności lokalnych wspólnot. Znaczenie to jest istotne z uwagi na pilną dzisiaj potrzebę zmian, zarówno w sferze rozumienia szkoły, jak i społecznego otoczenia, którego jest częścią. Tak szkoła, jak lokalna społeczność – wzajemnie powiązane – wymagają pełnomocnienia.

Publisher

Pedagogium Wyzsza Szkola Nauk Spolecznych

Subject

Microbiology (medical),Immunology,Immunology and Allergy

Reference33 articles.

1. Berman J., (2016), Three Guineas and the Politics of Interruption, [w:] A companion to Wirginia Woolf, Jessica Berman (ed.), WILEY Blackwell, Malden–Oxford–Chichester.

2. Biesta G.J.J., (2013), Interrupting the politics of learning, „Power and Education”, 5(1), s. 4–15.

3. Biesta G.J.J., (2017), The Rediscovery of Teaching, Routledge, New York–Abingdon.

4. Blank M.J., Melaville A., Shah B.P., (2003), Making the Difference. Research and Practice in Community Schools, Coalition for Community Schools, Institute for Educational Leadership, Washington D.C.

5. Brown Daniel J., (1998), Schools with Heart. Voluntarism and Public Education, Westview Press, Colorado, Oxford.

Cited by 1 articles. 订阅此论文施引文献 订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3