Abstract
Здоров’я населення - це людський трудовий ресурс, який відіграє вирішальну роль в економічному розвитку держави і є основою продуктивних сил кожної країни. Стан здоров’я населення може бути виражений через показники-індикатори. Він залежить від багатьох факторів, які знаходяться між собою в складних взаємозв’язках, і можуть змінюватися в залежності від особливостей економіки, соціального розвитку, менталітету мешканців окремої країни. Метою цього дослідження є використання кластерного аналізу для вивчення чинників, які впливають на стан здоров’я (тривалість життя) населення країн Азії.
Огляд літературних джерел допоміг відібрати і описати основні індикатори здоров’я населення, а також чинники, які впливають на нього. Ці чинники можна розбити на групи, охарактеризувавши їх наступним чином: освітні чинники, економічні чинники, фактори урбанізації, показники, що відображують якість і функціонування системи охорони здоров’я, фактори способу життя та екологічні фактори.
На основі відібраних факторів методами кластерного аналізу з використанням програми Statistica була отримана класифікація 46 країн Азії. Для групування країн застосовувались ієрархічні та не ієрархічні метод кластеризації, зокрема, метод k-cередніх.
Було одержано 5 кластерів, які можуть бути описані таким чином: група багатих країн з найвищим значенням ВВП на душу населення, з низьким рівнем безробіття та бідності та з високими значеннями соціальних характеристик і невисоким рівнями забрудненості довкілля, але з найвищою тривалістю життя; група високо розвинених азіатських країн, бідніших, ніж країни першого кластеру, із задовільними високими значеннями показників стимуляторів і низькими значеннями показників-дестимуляторів в економічній, соціальній і екологічній сферах, з другим місцем за тривалістю життя; група середньо-розвинених азіатських країн з перспективами подальшого економічного зростання з середніми величинами економічних, екологічних і соціальних факторів впливу на стан здоров’я населення; група з середньо і слабо розвинених азіатських країн з невисокими показниками ВВП на душу населення, з низьким значеннями соціальних та екологічних показників;. група найбідніших азіатських країн.
Publisher
European Scientific Platform (Publications)
Reference5 articles.
1. Ніколаєва О. Г. (2023). Кластерний аналіз країн Європи за економічними та неекономічними факторами впливу на стан здоров’я. Міжнародний науковий журнал «Грааль науки», (26), 31–41.
2. Preston S. H. (1975). The Changing relation between mortality and level of economic development. Population Studies, (29), 231–248.
3. Колосницына М. Г., Коссова Т. В., Шелунцова М. А. (2019). Факторы роста ожидаемой продолжительности жизни: кластерный анализ по странам мира. Демографическое обозрение, (1), 124–149.
4. ВОЗ (2014). Обзор социальных детерминант и разрыва по показателям здоровья в Европейском регионе ВОЗ: заключительный доклад. Всемирная организация здравоохранения. Европейское региональное бюро. Копенгаген. Вилучено з: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0004/251959/Review-of-social-determinants-and-the-health-divide-in-the-WHO-European-Region-FINAL-REPORT-Rus.pdf?ua=1
5. Heuvel, van den W., Olaroiu M. (2017). How important are health care expenditures for life expectancy A comparative European analysis. Journal of the American Medical Directors Association, 18(3), 9–12. Вилучено з: https://www.jamda.com/article/S1525-8610(16)30559-X/pdf