Abstract
Основою продуктивних сил кожної країни є трудовий потенціал, який в сучасному розумінні розглядається як складна динамічна система, що включає в себе декілька підсистем, зокрема демографічну, економічну і соціальну підсистему. Метою даного дослідження є аналіз якісних складових трудового потенціалу, зокрема, такого компонента як здоров’я населення, оцінювання впливу факторів на здоров’я населення на міжкраїнному рівні, класифікація країн Європи за чинниками впливу на стан здоров’я населення. Від стану здоров’я’ населення залежить не тільки економічний розвиток держави, але і її обороноздатність, конкурентоспроможність і економічна безпека.
Огляд літературних джерел допоміг виявити і описати основні індикатори здоров’я населення, а також фактори, які впливають на нього. Ці чинники можна розбити на групи, охарактеризувавши їх наступним чином: освітні чинники, доходні характеристики та показники нерівності доходів (коефіцієнти Джині), фактори урбанізації, показники, що відображують функціонування системи охорони здоров’я, фактори якості життя та впливу (негативного) навколишнього середовища.
Засобами кореляційного аналізу були відібрані ті з них, які мають значний вплив на індикатор тривалості життя.
На основі відібраних факторів методами кластерного аналізу з використанням програми Statistica була отримана класифікація 38 країн Європи, включаючи і країни Закавказзя. Застосовувались ієрархічний агломеративний метод кластеризації, а також ітераційний метод k-cередніх. Було одержано 5 кластерів, які можуть бути описані таким чином: група розвинених країн з середніми значеннями показників екології і доходних характеристик, але з найвищою тривалістю життя; група розвинених країн з найвищими економічними і найкращими екологічними показниками, але з другим місцем за тривалістю життя; група середньо-розвинених європейських країн з великим значенням ВВП на душу населення, другим місцем по споживанню протеїнів і відносно непоганим екологічним станом; група середньо-розвинених європейських країн, але бідніших, ніж попередня група з поганою екологічною ситуацією; група найбідніших європейських країн.
Publisher
European Scientific Platform (Publications)
Subject
General Agricultural and Biological Sciences
Reference18 articles.
1. Васильченко В. С., Гриненко А. М., Грішнова О. А., Л. П. Керб Л. П. (2005) Управління трудовим потенціалом. Київ: КНЕУ.
2. Preston S. H. (1975). The Changing relation between mortality and level of economic development. Population Studies, (29), 231–248.
3. Колосницына М. Г., Коссова Т. В., Шелунцова М. А. (2019). Факторы роста ожидаемой продолжительности жизни: кластерный анализ по странам мира. Демографическое обозрение, (1), 124–149.
4. Nikolaieva O. (2021). Research of Health as a Component of Labor Potential of the Country by Methods of Econometric Analysis. International Journal of Innovative Technologies in Economy, 2(34), 21 – 29. doi: 10.31435/rsglobal_ijite/3002021/7545
5. ВОЗ (2014). Обзор социальных детерминант и разрыва по показателям здоровья в Европейском регионе ВОЗ: заключительный доклад. Всемирная организация здравоохранения. Европейское региональное бюро. Копенгаген. Вилучено з: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0004/251959/Review-of-social-determinants-and-the-health-divide-in-the-WHO-European-Region-FINAL-REPORT-Rus.pdf?ua=1
Cited by
1 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献