Author:
Kubíčková Anna,Felcmanová Lenka
Abstract
Studie z roku 1998 zabývající se negativními zkušenostmi v dětství odhalila nejen vysokou prevalenci v běžné populaci, nýbrž i jejich rozsáhlý a zásadní dopad na duševní a také fyzické zdraví člověka v průběhu celého života. V reakci na alarmující výsledky studie lze sledovat celosvětový trend zvyšování podpory duševního zdraví všech žáků ve školách s ohledem na specifické možnosti podpory žáků, kteří v dětství zažili či zažívají negativní zkušenosti ovlivňující jejich duševní zdraví, chování a vzdělávání. Následující text představuje základní principy trauma respektujícího přístupu ve vzdělávání a předkládá možnost jeho systémové implementace zavedením celoškolního rámce pozitivní podpory chování PBIS. Cílem textu je diskutovat vhodnost zavedení víceúrovňové podpory dětí s negativními zkušenostmi v dětství projevujícími se problémy v chování prostřednictvím celoškolní tříúrovňové pozitivní podpory chování PBIS. Příspěvek je dělen do šesti částí. Po krátkém úvodu do problematiky je pozornost věnována výskytu a dopadům negativních zkušeností v dětství na život jedince, současným možnostem podpory dětí s negativními zkušenostmi v českém školství, základním principům trauma respektujícího přístupu, systémovému zavedení trauma respektujícího přístupu prostřednictvím rámce PBIS a možnostem implementace PBIS v českých školách. Rozbor odborné literatury odkrývá společné prvky PBIS s takzvaným trauma respektujícím přístupem, jež podporuje duševní zdraví všech žáků a současně umožňuje školám vhodně podporovat také žáky, kteří prožili nebo prožívají negativní zkušenosti. Implementační rámec PBIS je tedy vhodným systémem podpory duševního zdraví dětí a mladých lidí, který je možné adaptovat na české vzdělávání a zavádět v běžných školách.
Subject
General Earth and Planetary Sciences,General Environmental Science
Reference50 articles.
1. Acker, M. M., & O'Leary, S. G. (1987). Effects of reprimands and praise on appropriate behavior in the classroom. Journal of Abnormal Child Psychology, 15(4), 549-557.
2. Bradshaw, C. P., Debnam, K., Koth, C. W., & Leaf, P. (2009a). Preliminary validation of the implementation phases inventory for assessing fidelity of schoolwide positive behavior support. Journal Of Positive Behavior Interventions, 11(3), 145-160.
3. Bradshaw, C. P., Koth, C. W., Thornton, L. A., & Leaf, P. J. (2009b). Altering school climate through school-wide positive behavioral interventions and supports: Findings from a group-randomized effectiveness trial. Prevention Science, 10(2), 100-115.
4. Center on Positive Behavioral Interventions and Supports (2020, březen). Creating a PBIS behavior teaching matrix for remote instruction. University of Oregon.
5. Centers for Disease Control and Prevention: National Center for Injury Prevention and Control, Division of Violence Prevention. (2019a). About adverse childhood experiences. https:// www.cdc.gov/violenceprevention/aces/index.html
Cited by
1 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献