Mikrovyučování jako prostor pro implementaci vrstevnického hodnocení do přípravy studentů učitelství

Author:

Rokos Lukáš

Abstract

Příspěvek propojuje dva fenomény přípravy studentů učitelství. Jedním z nich je užití mikrovyučování při oborových didaktikách a druhým je užití vrstevnického hodnocení. V rámci mikrovyučování při didaktice přírodopisu a biologie si 66 studentů učitelství navzájem hodnotilo svůj výkon. Nástrojem, který jim k tomu pomáhal, byl strukturovaný hodnoticí formulář obsahující pět škálových položek a tři otevřené položky. Ukázalo se, že studenti učitelství nemají problém hodnotit na škálových položkách, ale slovní zpětnou vazbu poskytují již méně ochotně. Z analýzy poskytnutých zpětných vazeb bylo zjištěno, že nejčastěji se hodnotitelé zaměřili na jazykový projev studenta, způsob aktivizace a probuzení zájmu žáka o učivo. Dále si všímali vhodnosti navržené aktivity k věku žáků. Pozitivním zjištěním byl fakt, že se ve zpětné vazbě nijak neprojevovaly osobní vztahy mezi studenty. Komentáře s formativním charakterem se ve zpětné vazbě příliš často nevyskytovaly, ale v případě, že hodnotitel poskytl formativní zpětnou vazbu, tak byla správná a poskytovala hodnocenému studentovi důležitou informaci.

Publisher

Masaryk University Press

Subject

General Earth and Planetary Sciences,General Environmental Science

Reference79 articles.

1. Allen, D. W., & Ryan, K. (1969). Microteaching. Boston: Addison-Wesley Publishing.

2. Amobi, F. A. (2005). Pre-service teachers' reflectivity on the sequence and consequences of teaching action in a microteaching experience. Teacher Education Quarterly, 32(1), 115-130.

3. Andon, N. J., Dewey, M., & Leung, C. (2017). Tasks in the pedagogic space: Using online discussion forum tasks and formative feedback to develop academic discourse skills at Master's level. In V. Samuda, K. V. van Branden, & M. Bygate (Eds.), TBLT as a researched pedagogy (s. 236-263). Amsterdam: John Benjamins Publishing Company.

4. Microteaching and pre-service teachers' sense of self-efficacy in teaching;Arsal;European Journal of Teacher Education,2014

5. Bakir, S. (2014). The effect of microteaching on the teaching skills of preservice science teachers. Journal of Baltic Science Education, 13(6), 789-801.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3