Abstract
Протруювання насіння перед сівбою, як обов’язкова складова системи захисту рослин від шкідливих організмів, має спрямовану дію та є важливою ланкою сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур, направлених на повну реалізацію генетичного потенціалу врожайності сорту. Дія протруйника полягає не лише у прямому впливі на шкідливий організм, але й в опосередкованому через вплив на біометричні показники рослини, наслідком чого є підвищення продуктивності культури.
На сорті ячменю озимого сорту Хайлайт вивчали вплив застосування протруйника Вайбранс Інтеграл, 23,5% т. к. с. (д. р. седоксан, 25 г/л + флудиоксоніл, 25 г/л + тебуконазол, 10 г/л + тіаметоксам, 175 г/л), у нормі 2 л/т на біометричні показники рослин наприкінці фази виходу в трубку й у фазу колосіння, які порівнювали з контрольним варіантом без застосування протруйника. У варіанті з використанням протруйника наприкінці фази виходу в трубку виявлено більший розмах ознак довжини мичкуватих коренів, висоти рослини, довжини й ширини листка порівняно з відповідними показниками рослин на контролі. При цьому достовірно вищими порівняно з контролем виявилися показники висоти рослини й кількості листків на рослині. У фазу колосіння спостерігали більшу вирівняність посіву за ознаками довжини колосу й кількості колосків у колосі за умови протруювання насіння. При цьому достовірно вищими виявилися показники довжини мичкуватих коренів рослини та довжини колосу. Збільшення довжини колосу й вирівняність посіву за ознаками довжини колосу й кількості колосків у колосі є основними показниками формування врожаю ячменю озимого.
Кореляційний аналіз даних, одержаних наприкінці фази виходу в трубку, виявив достовірний прямолінійний середній зв’язок між висотою рослини і шириною листка в контрольному варіанті та між шириною листка та висотою рослини і між шириною листка і довжиною листка у варіанті з використанням протруйника. У фазу колосіння виявлено прямолінійний сильний зв'язок у варіантах досліду між висотою рослини та довжиною колосу й кількістю колосків у колосі, а також між довжиною колосу й кількістю колосків у колосі. У варіанті з протруйником виявлено достовірний зворотній середній зв'язок між показниками висоти рослини й довжиною коренів.
Publisher
Lviv National Environmental University