Abstract
Celem artykułu o charakterze przeglądowym jest opis i wyjaśnienie efektów zdalnej edukacji w odniesieniu do osiągnieć szkolnych w zakresie edukacji językowej i matematycznej oraz kondycji psychicznej uczniów klasy 1-3 szkoły podstawowej w czasie pandemii COVID-19. Analizę przeprowadzono opierając się na wynikach badań zamieszczonych w 40 artykułach o charakterze empirycznym i raportach o zasięgu międzynarodowym. Na podstawie przeglądu doniesień badawczych ustalono, że skutkiem edukacji zdalnej w wielu krajach świata jest: spowolnienie procesu nabywania wiedzy i umiejętności, a także powstanie tzw. „luki edukacyjnej” w zakresie pojęć matematycznych i umiejętności językowych uczniów, spadek motywacji do nauki na lekcjach zdalnych, obniżenie dobrostanu psychicznego uczniów, wzrost niepożądanych symptomów psychologicznych wśród dzieci w postaci podwyższonego poziomu lęku, stresu. Zakłócony proces uczenia się dotyczył szczególnie dzieci o niższych osiągnięciach szkolnych pochodzących ze środowisk zaniedbanych kulturowo i wychowawczo. Zauważono tendencję, że opóźnienia w uczeniu się wywołane edukacją zdalną były większe w krajach, w których zamknięcie szkół utrzymywane było dłużej.
Publisher
Uniwersytet Kardynala Stefana Wyszynskiego
Reference47 articles.
1. Inequalities in Children's Experiences of Home Learning during the COVID‐19 Lockdown in England*
2. Math Anxiety in Primary Education during Covid-19 Confinement: Influence on Age and Gender
3. Asakawa, S., & Ohtake, F. (2021). Impact of temporary school closure due to COVID-19 on the academic achievement of elementary school students. “Discussion Papers in Economics and Business”, 21-14. dostępny na: http://www2.econ.osaka-u.ac.jp/econ_society/dp/2114.pdf (otwarty 30.04.2023)
4. A systematic review and meta-analysis of the evidence on learning during the COVID-19 pandemic
5. Blaskó, Z., Schnepf, S. V. (2020). Educational inequalities in Europe and physical school closures during Covid-19. “Fairness Policy Brief Series”, 4, 2020.