ЗАСОБИ ПРАВОВОГО ЗАХИСТУ ТА ПРАВОЗАСТОСУВАННЯ, ЩО ФОРМУЮТЬ ЗАГАЛЬНІ РАМКИ ДЛЯ ОДНАКОВОГО СТАВЛЕННЯ У СФЕРІ ЗАЙНЯТОСТІ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА УПЕРЕДЖУЮТЬ ГЕНДЕРНУ НЕРІВНІСТЬ У ТРУДОВИХ ВІДНОСИНАХ: ЄВРОПЕЙСЬКІ СТАНДАРТИ ТА УКРАЇНСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО

Author:

Новіченко Н. В.

Abstract

Метою статті є характеристика засобів правового захисту та правозасто-сування, що формують загальні рамки для однакового ставлення у сфері зайнятості та професійної діяльності та упереджують гендерну нерівність у трудових відносинах, а також стану українського законодавства у цій царині та відповідність його європейським стандар-там. Автор зазначає, що невикорінність проблеми гендерної нерівності в Україні, очевидно, стосується не тільки оплати праці. Просто це найбільш явна складова загальної проблеми і найбільш наочна. Однак, є питання, які також не сприяють викоріненню проблеми гендерної нерівності, бо взагалі вони або не згадуються або майже не використовуються у вітчиз-няному законодавстві на відміну від європейських стандартів, передбачених в acquis ЄС. Відмічається важливість однакового ставлення у сфері зайнятості та професійної діяльності, що упереджує гендерну нерівність у трудових відносинах у сучасному світі в цивілізованих країнах. Цьому питання присвячені норми acquis ЄС, які Україна взяла на себе зобов’язання поступово транспонувати у вітчизняне законодавство. Робиться висновок, що повномасштабне вторгнення рф в Україну та всі ті жахи, які випали на долю українського народу, не змінили рішучого українського вибору цивілізованого напряму свого розвитку щодо забо-рони дискримінації за гендерною ознакою в трудових відносинах. Українське законодавство поповнюється нормами, спрямованими на досягнення гендерної рівності в трудових відно-синах, з урахуванням європейських стандартів прав людини. Однак, на разі, варто конста-тувати наявність в чинному українському законодавстві лише визначення дискримінації, встановлення її заборони за різними ознаками, у тому числі і за гендерною, окреслення форм дискримінації, але фактичну відсутність засобів правового захисту та правозастосування, що формують загальні рамки для однакового ставлення у сфері зайнятості та професійної діяльності та упереджують гендерну нерівність у трудових відносинах так, як це сформо-вано за європейськими стандартами. Тому, крім змін, що очікують у Верховній Раді України на друге читання щодо до-повнення українського законодавства терміном «віктимізація», пропонується його доповнити відповідними нормами, що містять засоби правового захисту та правозастосування, що формують загальні рамки для однакового ставлення у сфері зайнятості та професійної діяльності та упереджують гендерну нерівність у трудових відносинах.

Publisher

H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University

Reference15 articles.

1. Національна стратегія подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні на період до 2030 року. Кабінет Міністрів України. Розпорядження від 15 вересня 2023 р. №815-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/815-2023-%D1%80#Text.

2. Коваленко О. О. Заборона дискримінації та забезпечення юридичної рівності у сфері праці як маркери гідної (справедливої) праці. Зб. наукових праць Харківського національного університету ім. Г. С.Сковороди. Право. Харків, 2021. Вип. 34. С.24–31.

3. Коваленко О. О., Шабанов Р.І. Дискримінація чи єдність та диференціація правового регулювання трудових відносин: що нівелюється МОЗ на шляху досягнення гендерної рівності в Україні. Підприємництво, господарство і право. 2018. № 6. С. 128–135.

4. Світенок М.І. Проблеми гендерної рівності у законодавстві про працю України. Держава і право. №48. С. 365–372. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/34400/09-Sv%d1%96tenok.pdf? sequence=1.

5. Світовенко Д.В. Основні ознаки принципу гендерної рівності за трудовим законодавством України. Соціальне право. 2021. №2. С. 121-127. URL: https://openarchive.nure.ua/ server/ api/core/bitstreams/1c3de9e2-d733-45a0-9be6-05856cb2687b/content/CdsnjdtyrjL/D/

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3