Author:
Пархоменко Еліна Олександрівна
Abstract
Мета статті – прослідкувати процес трансформації жанру антиутопії на сучасному етапі його розвитку на прикладі трилогії Лорен Олівер.
Жанр антиутопії продовжує залишатися одним із найбільш популярних жанрів у сучасній літературі. Це пов’язано, насамперед, з тим, що зараз людство активно досліджує можливі шляхи свого розвитку, намагаючись знайти різні способи подолання гіпотетичних катастроф. Жанр антиутопії, що розвивався головним чином як критична реакція та антитеза до утопії, став своєрідним відгуком людства на бурхливі соціально-політичні події тих часів. На сьогодні трилогія «Деліріум» є одним із найбільш успішних романів, що підтверджується схвальними рецензіями від авторитетних видань та високими позиціями, які займають усі три частини трилогії у численних списках бестселерів. Досліджуваний твір є зразком антиутопії як масового жанру. Основна увага в статті приділена аналізу рис любовного роману в трилогії Лорен Олівер.
Основні методи, які використовувалися в ході дослідження, – сюжетно-образний аналіз, проблемно-тематичний аналіз, компаративний аналіз. У роботі розглянуто особливості сюжету трилогії «Деліріум», образи головних героїв, проблематику, конфлікт твору, а також залучено історичний жанровий контекст. Виявлено як ознаки масового жанру (популярність та комерційний попит, тривіальність та стереотипність, зображення вічних цінностей та проблем людства, жанрова структурованість та схематичність, серійність, акцентування уваги на зображенні людських відносин, поетика «хепі-енду»), так і класичної антиутопії (тоталітарна держава, велика кількість образів, мотивів та мікросюжетів, що є схожими на відповідні образи, мотиви та мікросюжети у творах цього жанру). Автор дійшов висновку, що процес трансформації жанру антиутопії на сучасному етапі його розвитку полягає у запозиченні рис масової літератури.
Publisher
H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University
Reference20 articles.
1. Дашко, Е.Л. (2004). Жанр антиутопии в английской литературе первой половины ХХ в. Культура народов Причерноморья, 2(56), 43–47.
2. Жаданов, Ю.А. (2010). Антиутопия второй половины ХХ века: творческий поиск новых перспектив жанра. Вісник Севастопольського національного технічного університету. Серія: Філологія, 102, 26–31.
3. Купина, Н.А., Литовская, М.А., Николина, Н.А. (2009). Массовая литература сегодня. Москва: Флинта.
4. Ланин, Б.А. (1993). Анатомия литературной антиутопии. Общественные науки и современность, 5, 154–163.
5. Пархоменко, І.І. (2011). Антиутопія: інтерпретація в сучасному літературознавстві. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія: Філологія, 61(936), 217–223.