Інтраопераційна ендотеліальна дисфункція та гемокоагулятивний стан у пацієнтів із атеросклеротичною оклюзією аорто-клубово-стегнового басейну і високим ризиком розвитку післяопераційних ускладнень

Author:

ФАРИНА І. В.,ХВАЛИБОГА Д. В.

Abstract

Мета роботи: встановити вплив реваскуляризації аорто-клубово-стегнового басейну пацієнтів із високим ризиком розвитку післяопераційних ускладнень на стан ендотеліальної дисфункції та гемокоагулятивної системи хворих. Матеріали і методи. У дослідження включено 78 пацієнтів із атеросклеротичною оклюзією аорто-клубово-стегнового басейну. У 41 з них виявлено ХАН нижніх кінцівок ІІІ ст., у 37 – ХАН ІV ст. (за класифікацією Фонтейна). У пацієнтів встановлено рівень ризику розвитку післяопераційних ускладнень за класифікацією Б. П. Сельського та співав. (2022 р.), згідно з якою у 40 хворих він був високий і дуже високий, а у 38 спостереженнях – помірний і високий ризик розвитку післяопераційних ускладнень. У всіх пацієнтів оцінювали стан ендотеліальної дисфункції та рівень показників згортальної та агрегатної систем до проведення операційого втручання і після здійснення реваскуляризаційного операційного втручання. Результати досліджень та їх обговорення. При аналізі результатів дослідження стану ендотеліальної дисфункції у пацієнтів двох груп встановлено, що вже на доопеційному етапі виявлена суттєва різниця у показниках, які характеризують ендотеліальну дисфункцію. У проведеному дослідженні виявлено, що у пацієнтів ІІ групи, хворі із високим і дуже високим ризиком розвитку післяопераційних ускладнень, як у доопераційному, так і після реваскуляризаційного операційного втручання, виявлено вищий рівень ендотеліальної дисфункції, ніж подібне було виявлено у І групі пацієнтів із помірним та високим ризиком розвитку післяопераційних ускладнень. Слід вказати, що рівень ендотеліальної дисфунції за окремими її показниками як на доопераційному етапі, так і після реваскуляризаційного втручання у пацієнтів ІІ групи був вищий, відповідно, 1,2 – 1,6 (р < 0,05) і 1,1 – 1,5 (р < 0,05) раза порівняно із подібним рівнем ендотеліальної дисфункції на етапах хірургічного лікування пацієнтів І групи. При аналізі рівня коагулятивної систем виявлено, що рівень гемокоагулятивної системи крові на етапах операційного лікування патології відповідає змінам рівня ендотеліальної дисфункції в процесі реваскуляризації аорто-клубово-стегнового басейну. Хірургічне втручання на магістральних судинах сприяє формуванню гіперкоагулятивного стану крові за рахунок тканинних факторів та судинних факторів загортальної системи крові, з яких останні у значному ступені залежать від рівня ендотеліальної дисфункції. Стан коагулятивної системи крові відповідає рівню ризику розвитку післяопераційних ускладнень: у пацієнтів ІІ групи із високим та дуже високим ризиком післяопераційних ускладнень виявлено у ранньому післяопераційному періоді підвищений у 1,4 – 2,4 (p < 0,05) раза вміст в крові фібриногену, РКМФ, ФПА, ПДФ при вкороченні ЧРП у 1,5 (p < 0,05) раза, тоді як у пацієнтів І групи із помірним та високим ризиком післяопераційних ускладнень зростання наведених показників згортальної системи знаходиться на рівні 1,3–1,7 (p < 0,05) раза при вкороченні ЧРП у 1,3 (p < 0,05) раза.

Publisher

Ternopil State Medical University

Subject

General Medicine

Reference13 articles.

1. Gardubey, E.Yu., Polinchuk, І.С., Sidorko, Yu.V. (2014) Dyferentsialnyi pidkhid do likuvannia patsiientiv z aterosklerotychnym okliuziino-stenotychnym urazhenniam aorto- klubovoho sehmenta [Differential approach to the treatment of patients with atherosclerotic occlusive-stenotic lesions of the aorto-iliac segment] Sertse i sudyny – Heart and Vessels, 1, 119-123 [in Ukrainian].

2. Jebari-Benslaiman, S., Galicia-García, U., Larrea-Sebal, A., Olaetxea, J. R., Alloza, I., Vandenbroeck, K., & Martín, C. (2022). Pathophysiology of atherosclerosis. International Journal of Molecular Sciences, 23 (6), 3346.

3. Signorelli, S.S., Vanella, L., Abraham, N.G., Scuto, S., Marino, E., & Rocic, P. (2020). Pathophysiology of chronic peripheral ischemia: new perspectives. Therapeutic Advances in Chronic Disease, 11, 2040622319894466.

4. Didenko S. M. (2020). Doslidzhennia hemomikrotsyrkulyatornoho rusla pry khronichniy krytychniy ishemiyi nyzhnoi kintsivky u khvorykh na tsukrovyi diabet [Study of the hemomicrocirculatory channel in chronic critical ischemia of the lower limb in patients with diabetes]. Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho universytetu. Seriya "Medytsyna" – Scientific Bulletin of Uzhhorod University. Medicine series, 61, 1. 50-55 [in Ukrainian].

5. Hardman, R. L., Jazaeri, O., Yi, J., Smith, M., & Gupta, R. (2014). Overview of classification systems in peripheral artery disease. In Seminars in interventional radiology. Thieme Medical Publishers, 31, 04, 378-388.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3