Abstract
Статтю присвячено правовим питанням державної міграційної політики сучасної України. Актуалізовано вплив глобальних викликів на формування правових механізмів державної міграційної політики. Наголошено, що міграційні процеси, зумовлені різними факторами, можуть мати для держави як позитивні (соціально-політично-економічний розвиток), так і негативні наслідки (деструктивний вплив на безпековий простір України), що зумовлює необхідність організації та контролю цих процесів за допомогою правових засобів і механізмів. У роботі звернено увагу на те, що поняття «державна міграційна політика» має міждисциплінарний характер і розглядається з позиції теорії управління, демографії, соціології, адміністративного права, економіки та інших галузевих наук, що витребовує методологію, відповідну до предмету дослідження. Встановлено, що державна міграційна політика є стратегічним планом щодо збалансованого впливу на міграційні процеси з метою забезпечення національної безпеки держави. Її зміст корелює з факторами (ризиками, реальними, потенційними чи гібридними загрозами національним інтересам), які виступають детермінантом реакції держави в тій чи іншій сфері. З’ясовано, що формування правового механізму забезпечення державної міграційної політики розпочалося фактично з прийняттям Декларації про державний суверенітет України, однак не набуло системного характеру. Аналіз Концепції державної міграційної політики виявив її декларативний характер і відсутність положень про інституційне забезпечення. Встановлено, що вдосконалення правових механізмів забезпечення державної міграційної політики України, зокрема й прийняття Стратегії державної міграційної політики України на період до 2025 року обумовлено ратифікацією Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Виявлено, що міграційні мотиви населення України пов’язані насамперед безпековими аспектами, а глобальні економічні процеси можуть відкрити нові можливості для нашої держави. Констатовано потребу в розробці адекватних кризовим міграційним ситуаціям правових механізмів, які дадуть змогу організовувати міграційні процеси в національних інтересах.
Publisher
Luhansk State University of Internal Affairs named after E.O. Didorenko
Reference20 articles.
1. Вплив повномасштабної війни на міграцію українців: як масштаби переміщення оцінюють держава Україна та міжнародні організації. 2023. [Електронний ресурс] URL: https://www.oporaua.org/report/viyna/24523. (дата звернення: 05.05.2023 р.)
2. Баланюк Д. М. Стратегія міграційної політики в період національно-державного будівництва: автореф. дис. … канд. політ. наук: 23.00.02. Одеса, 2009. 19 с.
3. Баранецька О. В. Характеристика позитивних і деструктивних впливів міграційних процесів на безпековий простір України та наслідки міграції. ΛΌГOΣ. ONLINE. № 15. 2020. URL : https://www.ukrlogos.in.ua/10.11232-2663-4139.15.11.html.
4. Романюк Т. М. Регулювання міждержавних міграцій України в контексті європейської інтеграції. Вісник Прикарпатського університету. Економіка. 2014. Випуск X. URL : file:///C:/Users/dell/Downloads/Vpu_Ekon_2014_10_35.pdf.
5. Castles S. Towards a sociology of forced migration and social transformation. Sociology. 2003. Т. 37. №. 1. С. 13-34.