ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СТАРТАПІВ ЯК ФОРМИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Author:

Лисенко І. В.ORCID,Кузьменко О. В.ORCID,Гаєвая О. В.ORCID

Abstract

Стаття присвячена дослідженню теоретико-правової природи стартапів, їх ознак, юридичного алгоритму створення, функціонування, припинення діяльності, з огляду наявності чинних законодавчих норм та доктринальних доробок. Стрімкий технологічний прогрес у світі зумовлює розвиток економічних систем світу, а жорстка конкурентна боротьба між ними обумовлює інноваційний напрям розвитку нашої країни. Протягом останніх двох десятиліть в Україні успішно втілюються в життя нові форми підприємницької діяльності, у т. ч. стартапи, однак у законодавчому блоці змін у цьому напрямі майже не вбачається. Такий стан речей повинен актуалізувати внесення доповнень у чинні законодавчі акти, а також розробку й закріплення нових правових термінів і понять, що сприяло б законодавчому регулюванню всіх інноваційних процесів. Тому запропоновано введення до національного законодавства поняття «стартап», де будуть закладені основні ознаки цього правового явища. Під стартапом зазвичай розуміють зареєстрований у встановленому законом порядку суб’єкт підприємницької діяльності, який пропонує конкурентоздатну інноваційну послугу або продукцію, новостворену або вдосконалену технологію, що сприятиме покращенню певної сфери життєдіяльності людини, але має обмежені ресурси. У роботі обґрунтовано потребу зробити відкритим перелік видів об’єктів права інтелектуальної власності, включивши до частини 1 ст. 420 Цивільного кодексу України такі пункти: «інші інноваційні продукти» та «інші результати інтелектуальної діяльності». Це сприятиме охороні та захисту інноваційних доробок і напрацювань засновників стартапу. Запропоновано перелік притаманних стартапу ознак: спрямованість на розробку продукту або послуги інноваційного характеру; відносно недовгий строк існування з подальшою трансформацією, продажем або припиненням існування; науковий потенціал засновників стартапу, реєстрація стартапу в організаційно-правовій формі фізичної особи підприємця (ФОП) або юридичної особи. Також проведено аналіз організаційно-правових форм підприємницької діяльності та зроблено висновок про те, які з форм найбільш зручні та сприятливі для реєстрації стартапів.

Publisher

Luhansk State University of Internal Affairs named after E.O. Didorenko

Subject

General Medicine

Reference14 articles.

1. Хромова Д. Д., Антоненко К. В. Сучасні світові тенденції розвитку стартапів на світовій арені. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Вип. 19, част. 3, 2018. С. 123–127.

2. Геєць В. М. Бар’єри на шляху розвитку промисловості на інноваційній основі та можливості їх подолання. Економіка України. 2015. № 1. С. 4–25.

3. Остапенко Ю. І., Бондаревич М. П. Правове регулювання державної підтримки малого підприємництва: досвід України та Польщі. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «ПРАВО». Вип. 28, 2019. С. 66–72.

4. Дудко В. Деталі для кіборгів. Forbes Ukraine. Лютий-березень, 2023, № 1 (22). С. 24–26.

5. Екосистема успішних. Як підтримка мікропідприємництва у регіонах сприяє розвитку економіки. Forbes Ukraine. Лютий-березень, 2023, №1 (22). С. 52–54.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3