Néhány észrevétel a DSA jogellenes tartalom fogalmáról

Author:

Ősze Áron

Abstract

Az Európai Parlament 2022 nyarán elfogadta a DSA-t, amelynek határozott célja, hogy az EU-n belül egységes szabályozást vezessen be a nagy online platformszolgáltatókra vonatkozóan. A rendelet átfogó szabályokat állapít meg a digitális szolgáltatók és a felhasználóik viszonyára, kitérve az alapjogok hatékonyabb védelmére, a felelősségi szabályokra és a független bírósághoz fordulás jogára. A szabályozás egyik legfontosabb eleme a jogellenes tartalmak online térből történő kiszorítása. Emellett a rendelet indokolása reméli, hogy az új szabály csökkenteni fogja a megnyilvánulások téves vagy indokolatlan letiltásának kockázatát, kezeli a szólásra gyakorolt korlátozó hatásokat, ösztönzi a tájékozódás és a véleménynyilvánítás szabadságát, valamint megerősíti a felhasználók jogorvoslati lehetőségeit. A jelen tanulmányban a jogellenes tartalommal kapcsolatban felmerülő néhány kérdést elemzünk: megvizsgáljuk, mi minősülhet a rendelet alapján jogforrástani szempontból jogellenes tartalomnak, ami összefüggésbe hozható az uniós és a tagállami jog viszonyával, valamint a véleménynyilvánítás szabadságával, majd a jogellenes tartalom beazonosításával kapcsolatban is teszünk néhány megállapítást.

Publisher

ORAC Kiadó

Reference11 articles.

1. Chronowski Nóra: Az Európai Unió jogának viszonya a magyar joggal. In Jakab András et al. (szerk.): Internetes Jogtudományi Enciklopédia (Alkotmányjog rovat, rovatszerkesztő: Bodnár Eszter - Jakab András), 2019, https://bit.ly/49tI2Na.

2. Fazekas Judit: Az EU jogrendszere. In Osztovits András (szerk.): EU-jog. Budapest, HVG-ORAC, 2015, 165-254.

3. Gárdos-Orosz Fruzsina: Az alapjogok korlátozása. In Jakab András et al. (szerk.): Internetes Jogtudományi Enciklopédia (Alkotmányjog rovat, rovatszerkesztő: Bodnár Eszter - Jakab András), 2020, https://bit.ly/3vOGPSK.

4. Gosztonyi, Gergely: Some Human and Technical Aspect of Online Content Regulation. 7(3) Journal of Liberty and International Affairs (2021) 149-159.

5. Gosztonyi Gergely: Cenzúra Arisztotelésztől a Facebookig. A közösségi média tartalomszabályozásának komplexitása. Budapest, Gondolat, 2022.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3