Abstract
Az Európai Parlament 2022 nyarán elfogadta a DSA-t, amelynek határozott célja, hogy az EU-n belül egységes szabályozást vezessen be a nagy online platformszolgáltatókra vonatkozóan. A rendelet átfogó szabályokat állapít meg a digitális szolgáltatók és a felhasználóik viszonyára, kitérve az alapjogok hatékonyabb védelmére, a felelősségi szabályokra és a független bírósághoz fordulás jogára. A szabályozás egyik legfontosabb eleme a jogellenes tartalmak online térből történő kiszorítása. Emellett a rendelet indokolása reméli, hogy az új szabály csökkenteni fogja a megnyilvánulások téves vagy indokolatlan letiltásának kockázatát, kezeli a szólásra gyakorolt korlátozó hatásokat, ösztönzi a tájékozódás és a véleménynyilvánítás szabadságát, valamint megerősíti a felhasználók jogorvoslati lehetőségeit. A jelen tanulmányban a jogellenes tartalommal kapcsolatban felmerülő néhány kérdést elemzünk: megvizsgáljuk, mi minősülhet a rendelet alapján jogforrástani szempontból jogellenes tartalomnak, ami összefüggésbe hozható az uniós és a tagállami jog viszonyával, valamint a véleménynyilvánítás szabadságával, majd a jogellenes tartalom beazonosításával kapcsolatban is teszünk néhány megállapítást.
Reference11 articles.
1. Chronowski Nóra: Az Európai Unió jogának viszonya a magyar joggal. In Jakab András et al. (szerk.): Internetes Jogtudományi Enciklopédia (Alkotmányjog rovat, rovatszerkesztő: Bodnár Eszter - Jakab András), 2019, https://bit.ly/49tI2Na.
2. Fazekas Judit: Az EU jogrendszere. In Osztovits András (szerk.): EU-jog. Budapest, HVG-ORAC, 2015, 165-254.
3. Gárdos-Orosz Fruzsina: Az alapjogok korlátozása. In Jakab András et al. (szerk.): Internetes Jogtudományi Enciklopédia (Alkotmányjog rovat, rovatszerkesztő: Bodnár Eszter - Jakab András), 2020, https://bit.ly/3vOGPSK.
4. Gosztonyi, Gergely: Some Human and Technical Aspect of Online Content Regulation. 7(3) Journal of Liberty and International Affairs (2021) 149-159.
5. Gosztonyi Gergely: Cenzúra Arisztotelésztől a Facebookig. A közösségi média tartalomszabályozásának komplexitása. Budapest, Gondolat, 2022.