Abstract
Az online platformok mint közvetítő szolgáltatók általános nyomon követési kötelezettségének tilalma nem a DSA új keletű előírása. Az Eker. irányelv hatálybalépése óta az EUB számos ítéletében foglalkozott az előírás értelmezésével, gyakorlati alkalmazásával összefüggő kérdésekkel. A DSA kifejezetten rögzíti, hogy egyes esetekben előírható a nyomon követési kötelezettség az EUB általi értelmezésben. A bíróság közelmúltbeli, 2019-es Glawischnig-Piesczek kontra Facebook ügyben hozott ítéletében figyelemre méltó megállapításokat fogalmazott meg a platformoktól elvárható monitorozási követelményről. Az ítélet érvelésének lényege szerint a platformok nemcsak a korábban jogellenessé nyilvánított kifejezésekkel azonos tartalmú, hanem az azonos értelmű információk törlésére is kötelezhetők, ráadásul mindezt világszinten. Az általános nyomon követési kötelezettség hiánya ellenére a közösségi platformok a társadalmi és a politikai (jogalkotói) elvárásoknak való megfelelés érdekében a gyakorlatban jelentős mértékű, folyamatos és általános monitorozást végeznek.
Reference24 articles.
1. Barata, Joan: The Digital Services Act and Its Impact on the Right to Freedom of Expression: Special Focus on Risk Mitigation Obligations. Plataforma por la Libertad de Información, 2021, https://bit.ly/49MLmDd.
2. Bloch-Wehba, Hannah: Automation in Moderation. 53(1) Cornell International Law Journal (2020) 41-96.
3. Cappello, Maja (szerk.): Unravelling the Digital Services Act package. Strasbourg, European Audiovisual Observatory, 2021.
4. Cavaliere, Paolo: Glawischnig-Piesczek v Facebook on Private Enforcement of Speech Regulation and International Jurisdiction. (4)5 European Data Protection Law Review (2019) 573-578.
5. Daskal, Jennifer: Speech Across Borders. 105(8) Virginia Law Review (2019) 1605-1666.