Abstract
Мета дослідження полягає в окресленні пріоритетних напрямів нарощування фінансово-інвестиційного потенціалу розвитку регіонів України в умовах сучасних викликів глобалізації, включаючи врахування безпекових загроз, які виникли у зв’язку із вторгненням на територію нашої держави окупаційних військ.Першочергову увагу акцентовано на таких складових аспектах фінансово-інвестиційного потенціалу, як фінансово-бюджетна спроможність регіону, потенційна інвестиційна місткість його ринку, здатність залучати ресурси за допомогою співфінансування та кредитування.Доведено, що найважливішими чинниками формування та розвитку фінансово-інвестиційного потенціалу на регіональному рівні є: інституційні процеси, які визначають якість інституційного середовища регіону; відкритість місцевої влади до співпраці з бізнесом та інвесторами; якість людського та соціального капіталу, а також рівень розвитку різних видів інфраструктури; особливості географічного й просторового розташування регіону.Здійснено класифікацію регіонів України за критерієм упливу на них сучасних викликів воєнного часу, зокрема в контексті можливого нарощування фінансово-інвестиційного потенціалу в умовах нинішніх глобалізаційних змін. Виокремлено: прифронтові регіони, на території яких ведуться бойові дії; регіони, звільнені з окупації; регіони, що межують із Білоруссю і є потенційно загроженими через можливу наземну наступальну операцію з її боку; регіони, наближені до зони бойових дій, які можна назвати регіонами умовного тилу; тилові регіони; регіони, що межують з ЄС і є одночасно тиловими й транзитними для отримання військової допомоги від наших західних партнерів.До основних механізмів, здатних забезпечувати нарощування фінансово-інвестиційного потенціалу розвитку різних типів українських регіонів в умовах сучасних викликів глобалізації та воєнного стану віднесено: інституційно-організаційний (ґрунтується на оптимізації інституційних процесів у регіонах), інформаційно-комунікаційний (полягає в застосуванні сучасних інструментів і засобів обміну інформацією з метою підвищення фінансово-бюджетної та інвестиційної спроможності регіону), а також кластерний (базується на формуванні кластерів, здатних притягати фінансово-інвестиційні ресурси з України та з-за кордону).Сформульовано пропозиції для органів державної влади та місцевого самоврядування, зокрема щодо пріоритетності підтримки підприємництва в регіонах, розвитку вітчизняної енергетики на нових інституційних засадах, а також напрямів модернізації військово-промислового комплексу на державному та регіональному рівнях.
Reference22 articles.
1. Blind K. (1999) Interdependencies between the science and technology infrastructure and innovation activities in German regions: empirical findings and policy consequences. Research Policy. V. 28. Is. 5. Pp. 451-468. Retried from: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048733399000074.
2. Bno-Airiian M. (2022) [Crisis of possibilities]. Dzerkalo tyzhnia (The mirror of the week). Retried from: https://zn.ua/ukr/macrolevel/kriza-mozhlivostej.html. (in Ukrainian)
3. Boltian O. (2022) Kryptorynok. Chy mozhe buty shche hirshe? [Crypto market. Could it be worse?]. Dzerkalo tyzhnia (The mirror of the week). Retried from: https://zn.ua/ukr/finances/kriptorinok-chi-mozhe-buti-shche-hirshe.html. (in Ukrainian)
4. Chernychynets S. (2009) Formuvannya investytsiynoho klimatu rehionu [Formation of the region's investment climate]. Ekonomika promyslovosti (Economy of industry). No 4. – Pp. 95-100. (in Ukrainian)
5. Danylyshyn B. (2022) Postvoyenna ekonomika peremozhtsya [Postwar economy of the winner]. Dzerkalo tyzhnia (The mirror of the week). Retried from: https://zn.ua/ukr/macrolevel/postvojenna-ekonomika-peremozhtsja.html. (in Ukrainian)
Cited by
2 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献