FILOZOFIA BIBLIOTEKI – METANARRACJE I TOŻSAMOŚC I

Author:

HUDZIK KRYSTYNAORCID

Abstract

Teza/cel artykułu – Artykuł dotyczy refleksji filozoficznej w bada- niach nad biblioteką. Jego celem jest nakreślenie pola problemowego rozważań z zakresu filozofii biblioteki – czym jest lub miałby być taki obszar wiedzy? Pró- bę odpowiedzi na to pytanie wyznacza siedem części tekstu. Pierwsza zawiera krótką charakterystykę metodologiczną i teoretycznopoznawczą tematu. Trzy kolejne zajmują się metanarracjami o bibliotece odczytanymi przez historyczno-filozoficzne metafory wieży, labiryntu i kłącza. Część piąta dotyczy koncepcji bi- blioteki uniwersalnej zdefiniowanej jako instytucja gromadząca całość ludzkiej wiedzy i pamięci kulturowej. Kolejna część traktuje o idei i tożsamości biblioteki w otoczeniu cyfrowym. Ostatnia, siódma część, dotyczy znaczenia współczesnej biblioteki w projekcie edukacji krytycznej. Metody badań – Analiza treści tek- stów zawartych w publikacjach z zakresu bibliotekarstwa, filozofii oraz literatury pięknej i eseistyki naukowej. Wyniki i wnioski – Zaproponowane w artykule uję- cie filozofii biblioteki pozwala wyróżnić w niej trzy pola problemowe. Pierwsze, ma charakter historyczno-ideowy i postrzega filozofię biblioteki jako integralną część rozważań z zakresu filozofii nauki i filozofii kultury. Drugie pole badawcze, dotyczy biblioteki jako instytucji społecznej i jej znaczenia w transmisji wiedzy, wzorów kulturowych, pamięci, tradycji i tożsamości grupowej (etnicznej, poli- tycznej, zawodowej lub innej). Trzecie pole problemowe – skorelowane z drugim – dotyczy roli biblioteki w procesie krytycznego kształcenia w odniesieniu do społeczeństwa informacyjnego i mediatyzacji komunikacji społecznej.

Publisher

Polish Librarians' Association

Subject

General Medicine

Reference40 articles.

1. Abulafia, Abraham Rabbi (2018). Księga znaku, przekł. A.M. Krawczyk. Warsza- wa: Żydowski Instytut Historyczny, s. 55-58.

2. Batorowska, Hanna; Klepka, Rafał; Wasiuta, Olga (2019). Media jako instrument wpływu informacyjnego i manipulacji społeczeństwem. Kraków: Wydaw. LIBRON. Batorowska, Hanna; Motylińska, Paulina, red. (2020). Bezpieczeństwo informacyj- ne i medialne: w czasach nadprodukcji informacji. Warszawa: Wydaw. Naukowe i Edukacyjne SBP.

3. Borges, Jorge Luis (1978). Biblioteka Babel. W: Opowiadania. Kraków: Wydaw. Literackie, s. 68-77.

4. Deleuze, Gilles; Guattari Félix (2016). Kafka. Ku literaturze mniejszej, przeł. A.Z.

5. Jaksender i K.M. Jaksender, Kraków: Wydaw. Eperons-Ostrogi.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3