Abstract
A mai társadalom és kultúra valláshoz való viszonyát a „posztszekuláris” jelzővel írhatjuk le, ami azt jelenti, hogy egyre növekszik az igény olyan beszédmódra, amely a vallásit és a világit nem tartja egymást kölcsönösen kizáró kategóriának sem a publikus, sem a privát szférában. Az egyházi diskurzusokban ugyanakkor továbbra is dualista szemlélet uralkodik: a szent és a világi élesen szétválik, s ez a protestáns spiritualitásban gyakran együtt jár a világ szigorú megítélésével. A szerző Paul Tillich teológiájának segítségével egy olyan protestáns szakramentális szemlélet alapjait vázolja fel, amely a részesedés és a meghaladás dialektikájára építve egyrészt hangsúlyozza Isten megmutatkozását minden teremtett dologban, másrészt a protestáns princípiumot, azaz Isten végtelen transzcendenciáját (másságát) is. Tillich szerint a szent és a világi „megbékítetlensége”, kettőssége a bűn következménye. A „transzhisztorikus visszaemlékezés és az utópikus elővételezés” ugyanakkor fel- és megidézi szent és világi, vallás és kultúra szakramentális egységét, Tillich szakkifejezésével a teonómiát. Tillich dimenzióelméletére és hozzá kapcsolódó szimbólumelméletére támaszkodva dolgozza ki a teonómia fogalmát, a világi és a vallási kultúra kölcsönös áthatásának vízióját. Ez a „teonóm kereszteződés” valósíthatja meg az egyházi közösség és a hívő élet „átjárhatóságát”, szelíd jelenlétét a mai világban.
Publisher
Magyarországi Evangélikus Egyház Luther Kiadója
Reference34 articles.
1. Barth, Karl 1933. Epistle to the Romans. Ford. Edwyn C. Hoskyns. Oxford University Press, Oxford.
2. Bergman, Lucy 2004. Defining Spirituality. Multiple Uses and Murky Meanings of an Incredibly Popular Term. Guest Editorial. The Journal of Pastoral Care & Counseling, LVIII. évf. 3. sz. 157–167. o. https://doi.org/10.1177/154230500405800301
3. Béres Tamás 2002. Metafizika és hermeneutika között. A mítosz értelmezése Paul Tillichnél. PhD-disszertáció. Evangélikus Hittudományi Egyetem, Budapest.
4. Boersma, Hans 2011. Heavenly Participation. The Weaving of a Sacramental Tapestry. Eerdman’s, Grand Rapids.
5. Blondeau, Alexander T. 2015. Prayer Does Not Work. Paul Tillich and Centering Prayer. Word & World, XXXV. évf. 1. sz.