Abstract
A hivatásos labdarúgó-csapatokat működtető vállalatok gyakran helyezik sportszakmai céljaikat a pénzügyi céljaik elé, költségvetésük jelentős részét költik játékosok szerződtetésére, fizetésére, hogy sportszakmai értelemben növeljék versenyképességüket. A dolgozat a nemzetközi szakirodalom összefoglalásával arra keresi a választ, hogy a sportvállalatok sportszakmai és pénzügyi eredményességére milyen hatással vannak a humán erőforrás fejlesztésére költött források. A vizsgált, nagy európai bajnokságokban (angol, német, olasz, spanyol) igazolták a pozitív kapcsolatot a klubok személyi jellegű kiadásai, a játékosok egyéni teljesítménye és a csapatteljesítmény között, valamint a csapat teljesítményének javulása esetében az árbevétel emelkedését is kimutatták. A játékosokra költött kiadások növelése (beleértve a vásárlást és a bérek kifizetését, de nem bevonva az utánpótlás-nevelést) tehát az árbevétel növekedésével jár, azonban a nyereség növekedését már nem eredményezik, mert a bérek további, jelentős növekedése ezt akadályozza. A sportvállalatoknak meg kell határozniuk fő stratégiai céljukat és meg kell vizsgálniuk azt a kérdést, hogy milyen sportszakmai célokat szabad kitűzniük a szűkös gazdasági lehetőségeikhez képest. A humán erőforrással való tudatos és tervezett gazdálkodás jelentheti hosszú távon a fennmaradást és a sportszakmai, pénzügyi stratégiai célok teljesíthetőségét.
Publisher
Corvinus University of Budapest
Reference48 articles.
1. Akgündüz, Y. E. – Berg, van der M. (2013): Make or buy? Human capital accumulation strategies in European club football. Tjalling C. Koopmans Research Institute, Discussion Paper 13-17. Letöltés helye: http://dspace.library.uu.nl/bitstream/handle/1874/290036/13-17.pdf; letöltés ideje: 2016. április 17.
2. Adler, M. (1985): Stardom and talent. The American Economic Review: p. 208-212.
3. Allouche, J. – Solez, S. (2005): The stock exchange quotation of English football clubs: a differentiated analysis of the share prices’ fluctuations. Unpublished manuscript. University of Paris I.
4. András, K. (2004): A hivatásos labdarúgás piacai. Vezetéstudomány, Különszám: p. 40-57.
5. András, K. (2003): Üzleti elemek a sportban, a labdarúgás példáján. Doktori disszertáció. Budapest: BKÁE, Gazdálkodástani PhD-program