Áramlatélmény a felhatalmazásban

Author:

Andó Ildikó

Abstract

Csíkszentmihályi és Goleman elmélete alapján a munkavállalók a flow állapotában nyújtják a legmagasabb teljesítményt. Mivel a mai magyar vállalatok értékrangsorában magas prioritást kap az eredmény-központúság, és az eredmények egyértelmű kapcsolatban állnak az egyéni teljesítménnyel, a vezetők számára az egyik legnagyobb kihívás azoknak a feltételeknek a megteremtése, amelyek között beosztottjaik a lehető leggyakrabban kerülhetnek az áramlat állapotába. Annak a célnak az elérésére, hogy az alkalmazottak munkájuk során az áramlatélményt éljék át, az egyik leghatásosabb eszköz a felhatalmazás. A szerző cikkében a felhatalmazás flow modelljének alkalmazásával vizsgálja, hogy az áramlat miként jelenik meg az önálló problémamegoldásban és döntéshozásban. Elemzéseiben azokra a kérdésekre keresi a választ, hogy milyen mértékben élik át a munkavállalók az áramlatot feladataik végrehajtása során, milyen következtetések vonhatóak le arra vonatkozóan, hogy a tanulmányozott szervezetek mely dolgozói csoportjaiban rejlenek kiaknázatlan képességek, valamint hogy a felhatalmazás miként hozhatja felszínre a mélyben rejlő kompetenciákat. A kutatásba eddig két multinacionális nagyvállalat kapcsolódott be, melyeknek összesen 314 munkavállalója töltötte ki a kérdőívet. A dolgozatban a szerző részletesen ismerteti a felmérés eredményeit, valamint a tanulmányozott szervezetek működésére vonatkozó következtetéseket. Továbbá bemutatja, hogy a felhatalmazás flow modellje és az azon alapuló vizsgálatok miként járulnak hozzá a gyakorlatban a sikeres vezetői munkához.

Publisher

Corvinus University of Budapest

Reference13 articles.

1. Argyris, C. (1999): Az alkalmazottak felhatalmazása: a császár új ruhája; Harvard Business Manager, 1. évfolyam 1. szám, 39–46. o.

2. Bakacsi, Gy. – Takács, S. (1998): Honnan – Hová? A nemzeti és szervezeti kultúra változásai a kilencvenes évek közepének Magyarországán; Vezetéstudomány, 29. évfolyam 2. szám, 15–22. o.

3. Bakacsi, Gy. – Takács, S. – Karácsonyi, A. – Imrek, V. (2002): Eastern European cluster: tradition and transition; Journal of World Business, 69–80. o.

4. Csíkszentmihályi, M. (2001): Flow Az áramlat; Budapest: Akadémiai Kiadó

5. Goleman, D. (2002): Érzelmi intelligencia a munkahelyen; Budapest: SHL Hungary Kft.

Cited by 1 articles. 订阅此论文施引文献 订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3