A borturizmus múltja, jelene és jövője az Etyek-Budai borvidéken

Author:

Mikházi Zsuzsanna1,Sallay Ágnes1,Máté Klaudia1,Csemez Attila1

Affiliation:

1. Szent István Egyetem

Abstract

A turizmus és a táj kapcsolatának vizsgálata tapasztalataink szerint nem gyakori kutatási téma, pedig a turisztikai kínálat kialakítása során alapvetően fontos lenne. A táj és a benne élő emberek történelmi, társadalmi, gazdasági változásainak lenyomatai mára turisztikai attrakciókká váltak. Így kialakulásuk, fejlődésük megismerése a turisztikai tervezés-fejlesztés során szükségszerű. Az Etyek-Budai borvidék története mind turisztikai, mind tájtörténeti szempontból különleges. Egy olyan történeti borvidékről van szó, amely már a középkorban is létezett, szerepel a XIX. századi első és a filoxéra vészt követő második borvidék-összeírásban is, és amely a XX. század elejére szinte teljesen megszűnt, mivel a szőlőbirtokok eltűntek. Most mégis virágzik a borturizmus a termőhelyi sajátosságok­nak és a kiemelkedő pincészeteknek köszönhetően. Bár a felmérések szerint kedveltsége és ismertsége még jelentősen elmarad a „nagyoktól”, helyzeti energiái (jó megközelíthetőség, a főváros közelsége) és a táji/ történeti gyökerekre építő fejlesztések és marketing eredményeként mégis kiemelkedő sikereket ért el az elmúlt 15 évben.

Publisher

Corvinus University of Budapest

Reference29 articles.

1. BÁRCZINÉ K. J. – SALLAY Á. – CSEMEZ A. (2011): Landscape design tasks based on the Bu-davidék Greenway. Acta Universitatis Sapientiae. Agriculture and Environment Supplement. 3. pp. 6 8 -79.

2. BODÓ E. T. (2009): Völgy Vidék Gazdaságfejlesztési Stratégiája. Völgy Vidék helyi termékei és fejlesztési lehetőségeik. Zárótanulmány. http://www.volgy-videk.hu/attachments/VVK_helyi_termek_ta-nulmany.pdf, Letöltve: 2017. november 1.

3. BORMARKETING MŰHELY NONPROFIT KFT.(2013a): Bormarketing munkát támogató piackutatás a magyar borpiacon. Országos fogyasztói borkutatás. Tanulmány. p. 50.

4. BORMARKETING MŰHELY NONPROFIT KFT.(2013b): A magyar lakosság borfogyasztási szokásai. Turizmus Bulletin. 15(1). pp. 50-56.

5. CSEMEZ A. – MŐCSÉNYI M. (1983): Egyedi tájér-tékek: Az általános tájvédelem alapjául szolgáló tá-jértékelési módszer kidolgozása. Kertészeti Egyetem, Tájrendezési Tanszék. Kézirat.

Cited by 1 articles. 订阅此论文施引文献 订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3