Túlbizonyítás mint az igazságkeresés egy anomáliája a büntetőeljárásban

Author:

Zsiros BettinaORCID

Abstract

Cél: A túlbizonyítással – mint a bűnösség kérdésében való döntéshez szükséges és elvárható mértéket meghaladó bizonyítással – kapcsolatban a legáltalánosabb vélemény, hogy az nem más, mint a pergazdaságosság szempontjából káros elhajlás, anomália. Jelen tanulmány célja annak bemutatása, hogy a túlbizonyítás problémaköre azonban jóval összetettebb, mint pusztán praktikus kérdés.Módszertan: A kutatás során elemzés tárgyává tettem a büntetőeljárásbeli igazságkeresés, azaz a tényállásmegállapítás egyik diszfunkciójaként érvényesülő túlbizonyítás esetköreit a büntetőeljárás bírósági szakaszában. Ehhez a vonatkozó magyar és idegennyelvű szakirodalom feldolgozásán túl bírósági ítéleteket tanulmányoztam, továbbá konzultációt folytattam gyakorló szakemberekkel.Megállapítások: A tanulmány egyik megállapítása, hogy a túlbizonyítás korántsem csak a kriminalisztikának egy másodlagos jelentőségű problémája. A gyökere ugyanis egészen a büntető eljárásjogi igazságkeresés és igazságosság, valamint a büntetőperbeli funkciók alapkérdéséig nyúlik vissza, hiszen a túlbizonyítás elsősorban igazságkeresési anomália. Álláspontom szerint ez magyarázza, hogy miért nem lehet nyomozásmódszertani útmutatókkal, a takarékos nyomozásra és pervitelre figyelmeztető technikai jellegű ajánlásokkal megszabadulni tőle. Mindebből következik, hogy a túlbizonyításnak nem csak az eljárás szükségtelen elhúzódásában kell látni a káros eredményét. További fontos, garanciális problémákat is felvethet, így egyszerre több irányból is kikezdheti a jogállami büntetőeljárást.Érték: A tanulmány kitér arra is, hogy a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény milyen választ ad a túlbizonyítás jelenségére.

Publisher

Belugyi szemle

Reference31 articles.

1. Angyal P. (1915). A magyar büntetőeljárásjog tankönyve. Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Részvénytársulat.

2. Balogh J. (1912). Magyar bűnvádi eljárási jog. Grill Károly Cs. és Kir. udvari könyvkereskedése.

3. Bánáti J. (2017). Megújuló büntetőeljárás, újszerű védői feladatok. In Barabás A. T. & Vókó Gy. (Szerk.), A bonis bona discere. Ünnepi kötet Belovics Ervin 60. születésnapja alkalmából (pp. 157–170). Országos Kriminológiai Intézet – Pázmány Press.

4. Baumgarten I. (1898). Fellebbvitel ténykérdésben. Jogtudományi Közlöny, 46.

5. Belovics E, (2019). A büntetőeljárásról szóló törvény új jogintézményei (I. rész). Ügyvédek Lapja, (7-8), 1–5.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3