Abstract
Cél: A tanulmány a rendészeti felsőoktatásban, az államtudományi képzési terület részeként egy évtizede létesített migrációs (idegenrendészeti és menekültügyi) igazgatásért felelős képzés akkreditálását és fejlesztését kívánja bemutatni. Olyan fejlődési ívet kíván felvázolni ez az írás, amelyben jól látható, hogyan indult el a migrációs rendészeti felsőoktatás, és alakult át később rendőrtiszti képzéssé.Módszertan: A tanulmány leírja és bemutatja azokat a szempontokat, amelyek révén a már működő rendészeti alapképzési szakokon létrejött a migrációval összefüggő hatósági jogalkalmazási tevékenységre felkészítő civil, valamint később rendőri alapképzettséget biztosító szakirányok.Megállapítások: A tanulmány bizonyítani kívánja, hogy a migrációs igazgatásra felkészítés szerves része a rendészeti felsőoktatásnak, valamint, hogy e képzés fejlesztése ugyanolyan kötelezettsége és érdeke a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának, mint bármely más, hagyományos rendőri feladatra történő felkészítés esetében.Érték: Az írás tudományos és szakmai értéke, hogy forrásul szolgáljon az olvasó számára a rendészeti felsőoktatás egyes szegmenseinek megértéséhez, különösen azokhoz, amelyek feladata a migrációval és a külföldiekkel összefüggő hatósági jogalkalmazási tevékenységekre történő felkészítés.
Reference6 articles.
1. Christián L. & Erdős Á. (2020). Vészharang és jubileum. A rendészeti felsőoktatás kilátásai, a tisztjelöltek toborzásának és életpályára állításának nehézségei. Belügyi Szemle, 68(12), 11–42. https://doi.org/10.38146/BSZ.2020.12.1
2. Hautzinger Z. (2019). Az NKE Rendészettudományi Kar képzési rendszerének változása, a migrációs képzés helyzete. In Teke A. (Szerk.), Az idegenrendészeti intézményrendszer átalakulásának tapasztalatai Magyarországon és kitekintés az intézményrendszer változásaira az Európai Unióban. Tudományos konferencia, Budapest, 2019. szeptember 17-18. (pp. 51–64). Magyar Rendészettudományi Társaság Migrációs Tagozat.
3. Hornyik Zs. (2020). Interjú dr. Kiss Attilával, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság vezetőjével. Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság megalakulása. Belügyi Szemle, 68(9), 165–172. https://doi.org/10.38146/BSZ.2020.9.10
4. Kovács G. (2021). A rendvédelmi tisztképzéssel kapcsolatos követelmények fejlődésének néhány állomása. In Boda J. & Tóth N. Á. (Szerk.), 50 éves a rendészeti felsőoktatás (pp. 248–255). Ludovika Egyetemi Kiadó.
5. Végh Zs. (2019). Változások a migrációs igazgatásban Magyarországon. In Teke A. (Szerk.), Az idegenrendészeti intézményrendszer átalakulásának tapasztalatai Magyarországon és kitekintés az intézményrendszer változásaira az Európai Unióban (pp. 65–79). Magyar Rendészettudományi Társaság Migrációs Tagozat.