Abstract
Przeżycie choroby nowotworowej jest sytuacją, która wiąże się z uświadomieniem sobie kruchości życia. To odczucie bliskości śmierci ma wpływ na zmianę w odczuwaniu sensu istnienia, które jest niedostrzegalne w codziennej rutynie dnia. Odwołując się do filozofii Viktora Frankla, moment przełomowy, którym jest skonfrontowanie się z realnym ryzykiem kresu własnego życia, daje szansę na autorefleksyjne odniesienie się do doświadczenia choroby i nadanie jej własnego sensu. W artykule została przeanalizowana taka właśnie sytuacja o charakterze granicznym z perspektywy kobiety, która ma za sobą chorobę nowotworową- raka piersi. Interpretacja przeprowadzonego z Narratorkę wywiadu, pozwoliła na wygenerowanie jej osobistej trajektorii biograficznej naznaczonej tym trudnym doświadczeniem oraz uchwycenie wartości dostrzeżonych przez Nią w sytuacji. Artykuł nawiązuje również do kwestii związanych z intencjonalnym działaniem skierowanym na przejęcie kontroli nad własnym życiem, mających swój wyraz m.in. w podjętej przez Narratorkę decyzji o mastektomii zdrowej piersi. Dokonana analiza wywiadu porusza również tematykę związaną z ewaluowaniem lęku i kulturowo replikowanymi schematami patrzenia zarówno na innych, jak i na siebie.
Publisher
Fundacja Biografie Codziennosci
Reference54 articles.
1. Bajka J., Tobiasz-Adamczyk B., Szafraniec K., Zachowania w chorobie. Opis przebiegu choroby z perspektywy pacjenta, Kraków 1999.
2. Bandura A., Teoria społecznego uczenia się, Warszawa, 2015.
3. Barlow D. H., Unraveling the Mysteries of Anxiety and Its Disorders from the Perspective of Emotion Theory, „American Psychologist”, 50 (2000) s. 1247–1263, doi: 10.1037/0003-066x.55.11.1247.
4. Barłóg K., Trajektoria w analizach cierpienia osób z nagłą utratą sprawności, „Annales Universitatis Maria Curie-Skłodowska”, 28 (2015) nr 1, s. 83–98.
5. Buber M., Ja i Ty. Wybór pism filozoficznych, wybór, tłum. J. Doktór, Warszawa 1992.