Osobiste kryzysy i wrażliwość na krzywdę

Author:

Zdunik JanORCID

Abstract

W niniejszym artykule omawiam postać Tomasza Judyma – głównego bohatera Ludzi bezdomnych w perspektywie biograficznej. W pierwszej części wskazuje się na najważniejsze aspekty roli biografii w nauczaniu języka polskiego, a także prezentuje trudności metodologiczne i definicyjne, odnoszące się do tematyki wzorów osobowych w pedagogice. Postawione zostają dwa pytania badawcze: (1) w jaki sposób należy nauczać o wzorcach osobowych? (2) jakie wartości powinny być przekazywane poprzez nauczanie biograficzne na lekcjach języka polskiego. Następnie opisane zostają najnowsze koncepcje w metodyce polonistycznej, związane problematyką doświadczenia, dialogu i performatywności. Pokazane zostaje, w jaki sposób można wykorzystać ich odkrycia do nowoczesnego wykorzystania biografii edukacji polonistycznej (odpowiedź na pierwsze pytanie badawcze). W drugiej części tekstu refleksji zostaje poddana postać Tomasza Judyma w kontekście badań biograficznych i teorii wzorców osobowych. Wskazane zostają trudności emocjonalne bohatera, związane z jego wczesnodziecięcymi przeżyciami, które mogły skłonić go do odrzucenia prywatnego szczęścia. Następnie, wskazana zostaje wrażliwość i empatia jako cechy, którymi charakteryzował się bohater, i które powinny być przekazywane na lekcjach języka polskiego w ramach refleksji nad biografią bohatera. Pokazane zostają konkretne rozwiązania metodyczne (odpowiedź na drugie pytania badawcze). Tekst kończy się krótkim podsumowaniem i wnioskami badawczymi.

Publisher

Fundacja Biografie Codziennosci

Subject

Applied Mathematics,General Mathematics

Reference62 articles.

1. Literatura podmiotu

2. Żeromski S., Ludzie bezdomni, oprac., wstęp. I. Maciejewska, Wrocław 1987 [BN I, 254].

3. Literatura przedmiotu

4. Bakiera L., Harwas-Napierała B., Wzory osobowe w życiu człowieka, Poznań 2016.

5. Bartmiński J., Nauka o języku w podstawie programowej, w: Podstawa programowa z komentarzami. Język polski w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, t. 2, Warszawa 2009.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3