A könyvtárak médiatudatossága és az olvasóvá nevelés stratégiái a közösségi média segítségével

Author:

Szabó Dóra1ORCID,Dani Erzsébet1ORCID

Affiliation:

1. Debreceni Egyetem

Abstract

A technikai vívmányok rohamos fejlődése a könyvtár- és információtudományt, a közgyűjtemények működését is sok értelemben átalakították, megváltoztatták. Mindezeken túl az infokommunikációs technikák számtalan új lehetőséget biztosítanak a könyvtáraknak a mindennapi működésben, a szolgáltatások fejlesztésében és szélesítésében, a könyvtárhasználói és olvasói kör bővítésében. Témánk kontextusában ugyanis a könyvtár egyik fontos lényege (az általános könyvtári szolgáltatások kínálatán túl) az olvasással megvalósuló érzelmi állapot létrehozásának segítése, annak a motivációnak az erősítése, amely olvasásra ösztönöz.Napjainkban az olvasóvá nevelés (egyre nehezebb) feladatát a hagyományos módszereken túl digitális lehetőségek is segítik, melyeknek egyik platformja az életünk szerves részévé vált közösségi média. Az interaktív közegben nagy sikernek örvendő influenszer-tevékenység széleskörű fogyasztói elérést biztosít, mely által a hatásuk felerősödik, s ezáltal az internet ezen szereplői a könyvtárak bizonyos szolgáltatásait is segíthetik. Mindezek fényében a következő kérdésekre keressük a választ: Hogyan lehet a közösségi média és influenszerek segítségével az embereket olvasásra vagy könyvtárba járásra ösztönözni? Hogyan tudják a könyvtárak hatékonyan támogatni az olvasást és az információs műveltséget egy gyorsan változó világban, ahol a digitális eszközök terjedése és fejlődése megállíthatatlan? A könyves influenszerek milyen mértékben és hogyan járulhatnak hozzá az olvasóvá neveléshez, illetve jelenleg van-e bármilyen együttműködési gyakorlatuk a közkönyvtárakkal?Jelen tanulmányban szeretnénk bemutatni a Katona József Könyvtár (Kecskemét) közösségi média platformjait, azok eredményességét. A könyvtár jó gyakorlatait mélyinterjúkkal tervezzük kiegészíteni, melyeket hazai könyves influenszerekkel fogunk elvégezni, annak érdekében, hogy hozzájáruljunk az irodalmi és kulturális mediációhoz, és hogy bemutassuk akét ágens közötti lehetséges metszéspontokat.

Publisher

University of Szeged

Reference21 articles.

1. Abidin, C. (2020). Mapping Internet Celebrityon TikTok: Exploring Attention Economies and Visibility Labours. Cultural Science Journal12(1): 77-103. https://doi.org/10.5334/csci.140

2. Albrecht, K. (2017). Positioning BookTube in the publishing world: An examination of online book reviewing through the field theory. Leiden University.

3. Barton, D., Hamilton, M. (1998). Local literacies: Reading and writing in one community. Routledge, London and New York.

4. Baym, N.K. (2018). Playing to the Crowd: Musicians, Audiences, and the Intimate Work of Connection. New York University Press.

5. Birke, D. & Fehrle, J. (2018). #booklove: How reading culture is adapted onthe internet. Komparatistik Online. Adaptation as Cultural Translation: 60-86.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3