Az egészség és a személyiségvonások kapcsolata, pszichoszomatikus rendellenességek

Author:

Szatmári AngelikaORCID

Abstract

Az utóbbi évtizedekben hangsúlyossá vált az életmódváltozók, mint kockázati tényezők hatása az egészségre. A növekvő tudományos érdeklődés oka feltehetőleg abban keresendő, hogy az életmódváltozók döntően a személy kontrollja alatt álló és többé-kevésbé módosítható tényezők közé sorolhatók. A férfiak egészségi állapotáról – feltehetőleg a társadalom beállítottsága miatt – kevesebb szó esik hazánkban, mint a nőkéről. A magyar férfiak körében magas a 49­­­­–65 éves kor között bekövetkező időelőtti halálozás, melynek hátterében az átalakuló társadalom krónikus stressz forrásai, és a stressz levezetésére szolgáló rizikómagatartások állnak (Kopp, 2009). Jelentős összefüggést figyeltek meg a személyiségjegyek és a pszichoszomatikus panaszok között. A pszichoszomatikus rendellenességekkel küzdők számára paramedikális tanácsadással, betegvezetéssel kedvezőbb pszichés jóllét biztosítható a professzionális segítők aktív közreműködésével. A páciensek így hatékony, célzott és problémaspecifikus segítségnyújtásban részesülhetnek. Jelen tanulmány amellett érvel, hogy a kezelés időszakában ­lényeges szempont az információk nyújtása. Mindamellett fontos hozzájárulni a beteget érő hatások, betegségével kapcsolatos tapasztalatok, ismeretek feldolgozásához, továbbá a stresszel való adaptív megküzdési stratégiák kialakításához, az egészségmagatartás változók közvetlen vagy közvetett módosításához. Tekintettel a személyiségjegyek és a pszichoszomatikus panaszok közötti kapcsolatra, a személyiségjegyek felmérése megbízható információkat nyújthat az egyének egészségi állapotáról és hozzájárulhat az általános állapotuk teljes megértéséhez, valamint optimális kezelési és támogatási módok kialakításához. Az ellátásában kiemelt szerepet kell biztosítani az egészségügyi ellátók, ápolók, mentálhigiénés szakemberek által nyújtott paramedikális tanácsadásnak.

Publisher

University of Szeged

Reference57 articles.

1. 1. Antonovsky, A. (1979). Health, Stress and Coping. Jossey-Bass, San Francisco.

2. 2. Antonovsky, A. (1987). Unraveling the Mystery of Health. How People Manage Stress and Saty Well. Jossey-Bass, San Francisco.

3. The happiness of extraverts;Argyle;Pers Individ Dif,1990

4. An investigation of neuro-fuzzy systems in psychosomatic disorders;Aruna;Expert Syst Appl,2005

5. 5. Atkinson, R.C., & Hilgard, E. (2005). Pszichológia. Budapest. Osiris Kiadó.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3