Abstract
A család és a pedagógusok tanulókra gyakorolt hatása nemzetközileg kutatott terület, mivel kulcsfontosságú szerepet játszanak a tanulók személyiségének kialakulásában és tanulmányi előmenetelében. A családból hozott nemiszerep-minták hosszú távú befolyásoló erővel hatnak a gyerekekre, emellett a társadalmi-gazdasági státusz összefüggésben áll a szülők oktatáshoz való hozzáállásával. A pedagógusok is hozzájárulnak a nemi szerepek és identitás kialakításához, azonban feltételezésünk szerint a nemektől függő eltérő viselkedésük következményeként olyan felfogást és attitűdöt képviselnek, amely tükrözi az adott társadalomban jelen levő sztereotípiákat. A tanulmány empirikus részében nem valószínűségi szakértői mintavétel által, 10, általános iskolában tanító fizika szakos pedagógussal készítettünk félig strukturált interjút, amelyek elemzése kategorizáció és interpretáció által történt. Eredményeink azt mutatják, hogy a pedagógusok szerint a diákok családjaiban több nemiszerep-minta érvényesült (tradicionális, modern, átmeneti), illetve a diák, a szülő és a tanárok közti nem megfelelő kapcsolat miatt a nemiszerep-attitűdök formálásában sok esetben nem valósul meg az együttműködés a szülők és tanárok között. Alanyaink többsége szerint a szülők mellett a pedagógusok is befolyásoló erővel bírnak a tanulók nemiszerep-attitűdjeire, de interjúink szerint a tanárok elsősorban a hagyományos nemi szerepeket közvetítik, azonban kiemelten fontosnak tartják a férfiak tanári pályára való bevonzását is.
Reference55 articles.
1. Ademe, E. (2018). Teacher Gender Preferences of All-Boys, All-Girls, and Mixed-Sex School Students in Addis Ababa. Eastern Africa Social Science Research Review, 34(1), 231–248.
2. Beede D. N., Julian T. A., Langdon D., McKittrick G., Khan B., & Doms M. E. (2011). Women in STEM: A Gender Gap to Innovation (SSRN Scholarly Paper ID 1964782). Social Science Research Network. https://doi.org/10.2139/ssrn.1964782
3. Bourdieu, P. (é. n.). Az oktatási rendszer ideologikus funkciója. In Z. Ferge & J. Háber (Szerk.), Az iskola szociológiai problémái (1974. kiad.).
4. Bourdieu, P. (2000). Férfiuralom. Napvilág.
5. Bourdieu, P., & Passeron, J.-C. (2000). Reproduction in education, society and culture (2 .ed., reprinted). Sage Publ.