Affiliation:
1. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Abstract
Celem badawczym jest analiza granic proporcjonalności działań podejmowanych przez funkcjonariuszy policji w postępowaniu karnym przeciwko osobom zatrzymanym. Analizie poddano przypadki niewłaściwego traktowania osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy policji oraz przesłuchiwanych na komisariatach policji. W badaniach podjęto próbę oszacowania liczby spraw, w których wszczęto postępowanie karne przeciwko funkcjonariuszom policji z art. 246 k.k. w związku z nieludzkim lub poniżającym traktowaniem. Autorka zamierza odpowiedzieć na pytanie, jaka jest skala nadużyć w działalności funkcjonariuszy policji oraz czy zasadne są zarzuty formułowane pod ich adresem przez osoby, wobec których podjęta została określona interwencja. Celem badań jest zweryfikowanie, czy obecnie istniejące systemy karnoprocesowe zabezpieczają w pełni obywateli przed naruszeniem ich prawa do wolności oraz słusznych interesów w wyniku działań organów procesowych. Założeniem autorki jest sprawdzenie, czy środki kontrolno-represyjne, podejmowane z myślą o wzmocnieniu bezpieczeństwa, implikują zagrożenie podstawowych praw człowieka poprzez nieproporcjonalnie duże możliwości wprowadzania restrykcji i ograniczeń wolności. Zakreślona w publikacji problematyka badawcza wpływa na wykorzystanie następujących metod badawczych: formalno-dogmatycznej, analizy treści oraz metody statystycznej.
Publisher
Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk
Reference77 articles.
1. Carver R., Does torture prevention work? Reasearch project commissioned by the Association for the Prevention of Torture. Report of exploratory phase, https://www.apt.ch/content/files/apt%20institutional/Carver%20research%20project%20stage%201_report.pdf.pdf [dostęp: 21.11.2019].
2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE z 22 października 2013 r. w sprawie prawa dostę-pu do adwokata w postępowaniu karnym i w postępowaniu dotyczącym europejskiego nakazu aresztowa-nia oraz w sprawie prawa do poinformowania osoby trzeciej o pozbawieniu wolności i prawa do porozu-miewania się z osobami trzecimi i organami konsularnymi w czasie pozbawienia wolności, Dz.Urz. UE L 294, s. 1–12.
3. Friendly H.J., Some Kind of Hearing, „University of Pennsylvania Law Review” 1975, nr 123.
4. Gronowska B., Jasudowicz T., Balcerzak M., Lubiszewski M., Mizerski R., Prawa człowieka i ich ochrona, Toruń 2010.
5. https://www.rpo.gov.pl/pl/content/raporty-roczne [dostęp: 3.10.2018 r.].
Cited by
1 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献