Abstract
Вступ. Застосування досягнень біології, біофізики у техніці відкриває нові можливості для інновацій, зокрема у технологіях створення реляційних баз даних (БД) із біомедичними даними, сприяє вирішенню завдань, отриманню результатів на якісно новому рівні.Проблематика. Розробка інформаційних систем із біомедичною інформацією є актуальною як у мирний час, так і під час війни. Впровадження сучасних інформаційно-комп’ютерних технологій для розробки інформаційних систем з БД у біології та медицині має свою специфіку, тому актуальними є розробка інноваційних підходів до конструювання біомедичних реляційних БД з ключами із розширеними можливостями.Мета. Розробка та конструювання біомедичних реляційних БД з ключами на основі генетичних кодів організмів у буквено-цифровому вираженні із подальшим застосуванням у складі новітніх біоінформаційних систем.Матеріали і методи. Методи об’єктно-орієнтованого системного аналізу для побудови оптимальним чином БД з біомедичною інформацією, метод проєктування ER-діаграм, методи конструювання БД.Результати. На прикладі реляційної БД з інформацією про деякі види риб розглянуто, застосовано та описанопідхід об’єктно-орієнтованого аналізу для оптимального конструювання БД, описано алгоритм їх конструювання.Особливу увагу приділено вирішенню проблеми створення ключів на основі генетичних кодів риб у буквено-цифровому вираженні, особливо як первинних ключів, що забезпечують зв’язки між окремими таблицями БД, цілісність інформації у системі, надійність доступу до неї. Проаналізовано й обґрунтовано високий рівень індивідуалізації даних при застосуванні ключів на основі генетичних кодів у такій БД.Висновки. Результати можуть бути застосовані для створення відповідних інформаційних систем, зокрема й біоінформаційних. Вони мають як теоретичне значення для подальшого розвитку технологій розробки БД, так і практичне, удосконалюючи деякі методи захисту даних, та можуть бути корисними для вирішення завдань створення БД з біоматеріалом у мирному житті та у воєнний час.
Publisher
National Academy of Sciences of Ukraine (Co. LTD Ukrinformnauka) (Publications)
Reference54 articles.
1. Guidelines for Human Biobanks and Genetic Research Databases (HBGRDs). URL: https://www.oecd.org/sti/emergingtech/guidelines-for-human-biobanks-and-genetic-research-databases.htm (Last accessed: 20.04.2023).
2. Fokkema, I. F. A. C., Kroon, M., López Hernández, J. A., Asscheman, D., Lugtenburg, I., Hoogenboom, J., den Dunnen, J. T. (2021). The LOVD3 platform: effi cient genome-wide sharing of genetic variants. Eur. J. Hum. Genet., 29(12), 1796-1803. https://doi.org/10.1038/s41431-021-00959-x.
3. Van Ness, Lindsey. DNA Databases Are Boon to Police But Menace to Privacy, Critics Say. URL: https://www.pewtrusts. org/en/research-and-analysis/blogs/stateline/2020/02/20/dna-databases-are-boon-to-police-but-menace-to-privacycritics-say (Last accessed: 20.04.2023).
4. Brownsword, R. Genetic Databases and the First Signs of Regulatory Opportunity (Chapter 8 in: "Rights, Regulation and Technological Revolution") URL: https://academic.oup.com/book/5017/chapter-abstract/147524388?redirected From=fulltext (Last accessed: 20.04.2023).
5. Electronic expert systems for biology and medicine;Klyuchko;Biotechnologia Acta,2018