Abstract
Відмінності в особливостях формування оподатковуваних трудових доходів, ставках податків на трудові й пенсійні доходи, наявності податкових відрахувань і податкового кредиту, а також у розмірах і приведеній вартості соціальних внесків обумовлюють різні рівні податкового навантаження на висококваліфікованого працівника в різних країнах. Для порівняння рівнів податкового навантаження на висококваліфікованих працівників використовується модель податкового аналізатора людських ресурсів, розроблена фахівцями Центру європейських економічних досліджень (ZEW). Центральним у моделі є показник ефективної середньої податкової ставки (EATRl), що розраховується як різниця між загальною винагородою працівника до оподаткування і приведеною вартістю доходу після сплати податків і внесків на соціальне страхування, поділена на загальну винагороду працівника до оподаткування. Наведено послідовність і результати обчислення ефективних середніх податкових ставок на трудові доходи висококваліфікованих працівників у 2023 р. в Україні, де діє «пласка» ставка ПДФО, і в Австрії, де використовується ступінчаста прогресивна ставка податку для семи груп трудових доходів. Апробацію моделі для України здійснено з урахуванням впливу макроекономічного середовища, що зменшує приведену вартість пенсійних доходів висококваліфікованих працівників. За нашими оцінками, EATRl, з урахуванням макрофінансових умов в Україні у 2023 р., становила 39,5 %, що є нижчим від середнього рівня податкового навантаження на трудові доходи висококваліфікованих працівників у розвинутих країнах. Водночас це суттєво вище від показників сусідніх з Україною країн ЄС – Угорщини, Польщі й Словаччини. Показник EATRl, розрахований на основі моделі податкового аналізатора людських ресурсів, може бути застосований для обґрунтування перспективних змін до системи оподаткування доходів фізичних осіб і стягнення обов’язкових соціальних внесків в Україні в контексті європейської інтеграції і подолання певних міграційних викликів.
Publisher
National Academy of Sciences of Ukraine (Co. LTD Ukrinformnauka) (Publications)
Reference13 articles.
1. German Jewish émigrés and US invention;Moser;American Economic Review Vol 104 No 10 P 3222-3255,2014
2. Theories of International Migration: A Review and Appraisal;Massey;Population and Development Review,1993
3. Pyshchulina, O., Yurchyshyn, V. (2023). The impact of migration processes on the post-war recovery of Ukraine and the migration policies of the EU and EAP countries. Yu. Yakymenko (ed.). Razumkov Centre. URL: https://razumkov.org.ua/images/2023/10/25/2023-Pyshchulina-MIGRACIA.pdf [in Ukrainian].
4. Effective Tax Rates in Macroeconomics: Cross-Country Estimates of Tax Rates on Factor Incomes and Consumption;Mendoza;Journal of Monetary Economics,1994
5. Lunina, I., Frolova, N. (2007). Efficiency of consumption taxation in Ukraine. Finance of Ukraine. No. 1. P. 17-27. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fu_2007_1_3 [in Ukrainian].