Якість питної води та доступ до неї в Полтаві XIX — початку XX ст.

Author:

Пєшков Дмитро

Abstract

У статті проаналізовано підходи до оцінки якості питної води, які використовували в губернському місті Полтава упродовж XIX — початку ХХ століття. Простежено еволюцію методів від органолептичного (ґрунтується на суб’єктивному сприйнятті органами чуття людини) до більш наукоємних та об’єктивних – хімічного та бактеріологічного. Окрім того, досліджено різні фактори, що могли впливати на якість води в місті, насамперед антропогенний тиск (епізодичне й тимчасове зростання населення), брак екологічної свідомості, недотримання санітарних норм, обʼєктивну неможливість виконувати урядові санітарні вимоги. Окремо розглянуто спроби удоступнити перевірену питну воду для містян. Досліджено позитивні й негативні наслідки введення в дію централізованого водогону (однак без водовідведення). Додаткову увагу звернено на відповідні політики міських інституцій, діяльність яких потребувала водозабезпечення. У статті також висвітлено проблеми нерівного доступу до питної води для різних прошарків населення і соціальних груп, а також зв’язок якості води з епідеміями черевного тифу і холери, які поширювалися в зазначений історичний період. Проаналізовано результати протиепідемічних заходів, спрямованих на покращення водопостачання міста під час епідемій холери в 1892 та 1907–1910 рр. Зроблено висновки, що поліпшення якості життя, зокрема завдяки водозабезпеченню, не треба розглядати як безперервний рух уперед та «еволюцію». Для українського губернського міста  в ХІХ столітті антропогенні чинники, похідні від губернського статусу міста, могли мати сильніший (негативний) вплив на якість води, ніж санітарні заходи місцевої адміністрації та лікарів. Зміни у водозабезпеченні були неоднорідними для різних соціальних груп і районів міста. Ці розбіжності ще належить дослідити.

Publisher

National Academy of Sciences of Ukraine (Co. LTD Ukrinformnauka) (Publications)

Subject

Materials Chemistry

Reference44 articles.

1. Abellán, J. “Water supply and sanitation services in modern Europe: developments in 19th–20th centuries”. 12th International Congress of the Spanish Association of Economic History. University of Salamanca, 2017.

2. Attengofer, G. Mediko-topograficheskoe opisanie Sanktpeterburga, glavnago i stolichnago goroda Rossijskoj imperii. Sankt-peterburg: Pechatano pri Imperatorskoj Akademii nauk, 1820.

3. Bagalej, D., & D. Miller. Istoriya goroda Harkova za 250 let ego sushchestvovaniya. Tom II. XIX i nachalo XX veka. Harkov: Parovaya tipografiya i litografiya M. Zil’berberg i Synov’ya, 1912.

4. Bogopol’skij, B. Kratkij otchet o deyatel’nosti Poltavskogo gorodskogo sanitarnogo nadzora za 1905 god. Poltava, 1906.

5. Bogopol’skij, B. Kratkij otchet o deyatel’nosti Poltavskogo gorodskogo sanitarnogo nadzora za 1908 god. Poltava, 1909.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3