Author:
Senegačnik Brane,Valijev Sergej
Abstract
Pričujoči članek obravnava vpliv dramske klime, v kateri se prepletajo zunanje in notranje okoliščine dramskega dogajanja, na odločitve, sodbe in ravnanja dramskih likov. To ponazarjava s primeroma iz Antigone in Trahink. V vzdušju povojnih Teb Ismena omahuje med strahom pred kaznijo in strahom pred božanskim srdom zaradi nepokopa Polinejka. Prav tako lahko vpliv dramske klime opazimo v Kreontovi spremembi odločitve glede Ismenine obsodbe na smrt. Posebno pozornost v članku dobi tudi zahtevno vprašanje atribucije verzov v Antigoni 572, 574 in 576, ki pomembno vpliva na razumevanje psihologije junakov. Druga obravnavana junakinja, Dejanejra, strahoma pričakuje prerokovano odločitev Heraklove usode v Trahini, na robu civilizacije. S spoznanjem resnice o Ioli se Dejanejrina psihološka napetost zaostri do skrajnosti in po premisleku, ki zori v njej v zaodrski tišini med prvim in drugim dejanjem, se odloči za usodno dejanje.
Subject
Literature and Literary Theory,History,Language and Linguistics,Classics
Reference24 articles.
1. Benardete, Seth. »A Reading of Sophocles’ Antigone 2«. Interpretation 5.1 (1975): 1–55.
2. Burton, Reginald W. B. The Chorus in Sophocles’ Tragedies. Oxford: Clarendon Press, 1980.
3. Dalfen, Joachim. »Gesetz ist nicht Gesetz und fromm ist nicht fromm«. Wiener Studien 11 (1977): 5–26 = Kleine Schriften, 92–109. Salzburg: F. Berger & Söhne, 2001.
4. Davies, Malcolm. »Who Speaks at Sophocles Antigone 572?« Prometheus 12 (1986): 19–24.
5. Dawe, Roger D. Studies on the Text of Sophocles 3: Women of Trachis, Antigone, Philoctetes, Oedipus at Colonus. Leiden: Brill, 1978.