Author:
Савчук Руслан Миколайович,Жданович Олексій Ігорович,Воробей Людмила Ігнатівна,Коломійченко Тетяна Василівна
Abstract
Вступ. Нові дані свідчать про те, що інфекція плацентарних тканин SARS-CoV-2 призводить до недостатності плаценти, підвищення ризику перинатальної смерті та інших несприятливих на- слідків вагітності. Необхідні подальші дослідження, щоб з’ясувати вплив SARS-CoV-2 на функцію плаценти, опосередкований імунною системою та запаленням.
Метою дослідження було визначити особливості імунної регуляції у вагітних після Covid-19 залежно від наявності фетоплацентарної недостатності.
Матеріали та методи дослідження. Комплексно обстежено 140 пацієнток з тяжким та середньої тяжкості перебігом Covid-19, які були госпіталізовані з приводу коронавірусної хвороби. Виділили 2 підгрупи жінок: основна група – 62 вагітних з ознаками фетоплацентарної недостатності (ФПН), та група порівняння – 78 вагітних без ознак ФПН. Рівень цитокінів в крові досліджували методом імуноферментного аналізу. Імунологічне дослідження цитотоксичності природних кілерів (NK) проводили за допомогою проточної цитоме- трії. Використовували показники цитотоксичності природних кілерів, підраховуючи лізис для спів- відношення клітина-мішень лінії К562 – клітина- ефектор (мононуклеарні клітини периферичної крові) 1:20.
Результати. В основній групі виявлено до- стовірне підвищення прозапальних цитокінів ІЛ- 1, ІЛ-6, ІЛ-8 та ФНП, яке не було збалансоване відповідним зростанням протизапального цито- кіну ІЛ-10. На незбалансованість цитокінового профілю вказує достовірне зростання співвід- ношення ІЛ-6 до ІЛ-10 (1,76 [1,49; 2,31] проти 1,18 [0,76; 1,35] та 1,03 [0,87; 1,19] у пацієнток групи порівняння та контрольної групи відповід- но, p<0,05). Показник NK-цитотоксичності також був достовірно підвищений (37 [29; 41] проти 24 [22; 32], p<0,05). Найвищі значення відношення шансів (ВШ) отримані для зростання рівня ІЛ-6 більше 7 пг/мл (ВШ = 6,27) та підвищення співвід- ношення ІЛ-6/ІЛ-10>1,3 (ВШ = 6,14). Підвищення NK-цитотоксичності (NK лізис 1:20 > 40) посіло друге місце за величиною ВШ (ВШ = 4,27), при цьому зниження показника також мало негатив- ний ефект з достовірним ВШ=3,50. Встановлено обернений кореляційний зв’язок середньої сили між рівнем прогестерону в крові і показниками ІЛ-6 та NK-цитотоксичності, сильний обернений зв’язок зі співвідношенням прозапальних/проти- запальних цитокінів (r = –0,62).
Висновок. Сукупний вплив надмірної запаль- ної реакції з підвищенням NK-цитотоксичності та розбалансування імунної та гормональної регуляції після Covid-19 призводить до формування плацентарної дисфункції.
Publisher
Publishing house Uston Ltd
Subject
Insect Science,Ecology,Ecology, Evolution, Behavior and Systematics