Abstract
Метою даної роботи було вивчити вміст в периферичні крові В-клітин «пам’яті» у взаємозв’язку з рівнем цитокінів, які регулюють активність клітин «пам’яті» та рівнем антитіл до дифтерії та правця у осіб, що перехворіли на ВЕБ-інфекцію.
Матеріали і методи. Для визначення рівня АТ до дифтерії та правця у осіб (18-22 р.), що перехворіли на ВЕБ-інфекцію, було обстежено 79 дорослих, що перехворіли на ІМ і 25 дорослих, що перехворіли на ХВЕБІ. Контрольну групу склала 41 особа. Рівень АТ до дифтерії та правця вимірювали методом ІФА. Захисний рівень АТ до цих інфекцій, відповідно до рекомендацій ВООЗ, вважали >0,1 МО/мл. Вміст в периферичній крові В-клітин «пам’яті» (CD22+CD27+) і рівень ІЛ-15, ІЛ-2, ІЛ-23, ІЛ-10 було вивчено у 19 осіб, що перехворіли на ІМ і 16 осіб, що перехворіли на ХВЕБІ, у яких в крові не спостерігалось захисного рівня АТ одночасно до дифтерії та правця, у 26 осіб, що перехворіли на інфекційний мононуклеоз і у 16 осіб, що перехворіли на ХВЕБІ, у яких був захисний рівень АТ до цих інфекцій. Контрольну групу склали 20 осіб, які були щеплені згідно календаря вакцинації.
Вміст В-клітин «пам’яті» (CD22+CD27+) вимірювали методом проточної цитофлюорометрії на апараті FACS-Calibur (США), рівень інтерлейкінів визначали методом ІФА.
Результати та обговорення. У осіб, що перехворіли на інфекційний мононуклеоз, захисного рівня АТ одночасно до дифтерії та правця не було у 29,1% з 79 обстежених. У осіб, які перехворіли на ХВЕБІ, захисний рівень АТ до цих інфекцій не реєструвався у 64% обстежених. В контрольній групі осіб захисного рівня АТ до правця не було у 12,1%, до дифтерії – у 26,7%.
У осіб, які перехворіли на ІМ і не мають захисного рівня АТ до дифтерії та правця, вміст В-клітин «пам’яті» був на 12,8% нижче, ніж у осіб, що перехворіли на ІМ і мають захисний рівень АТ до цих інфекцій. У осіб, що перехворіли на ХВЕБІ і не мають захисного рівня АТ до дифтерії та правця, вміст в крові В-клітин «пам’яті» на 18,4% нижче, ніж у осіб, що перехворіли на ХВЕБІ і мають захисний рівень АТ до цих інфекцій, і на 40,8% нижче, ніж у осіб контрольної групи. Рівень цитокінів (ІЛ-15, ІЛ-21, ІЛ-23), які контролюють і регулюють активність клітин «пам’яті» у осіб, що перехворіли на ІМ і ХВЕБІ і не мають захисного рівня АТ до дифтерії та правця, вірогідно нижче, ніж у осіб, що перехворіли на ВЕБ- інфекцію із захисним рівнем АТ.
Висновки. ВЕБ-інфекція здатна викликати не тільки імунодефіцитний стан і пригнічувати загальну імунореактивність організму, але і знижувати специфічний поствакцинальний імунітет.
Низький рівень АТ до дифтерії та правця у осіб, що перехворіли на ВЕБ-інфекцію, щільно корелює з низьким вмістом в периферичній крові В-клітин «пам’яті» і низьким рівнем імунорегуляторних цитокінів.
Після перенесення ВЕБ-інфекції доцільним є вимірювання рівня антитіл до керованих інфекцій і в разі їх низького рівня або відсутності захисного рівня рекомендувати позачергове щеплення.
Publisher
Publishing house Uston Ltd
Reference6 articles.
1. H. H. Balfour, Jr. S. K. Dunmire, K. A. Hogquist et al. Infectious mononucleosis. Clin Transl. Immunology. 2015. Feb; 4(2). e33.
2. Rostgaard K., Balfour H.H., Jarrett R., Erikstrup C., Pedersen O. et al. Primary Epstein-Barr virus infection with and without infectious mononucleosis // Plos. one, 2019., 14(12): e0226436. https://doi.org/10.1371/ journal.pone.0226436.
3. Silvester J. E., Buchanan B. K., Silva T.W. Infectious mononucleosis: rapid evidence review // Am Fam. Physician, 2023.,107 (1), P.71-78.
4. Shetty K., Bronze M.S., Benge E. Epstein- Barr Virus (EBV) Infectious Mononucleosis (Mono) Clinical Presentation // Medscape, 2021., https://emedicine.medscape.com/ article/222040-clinical#showall.
5. Голубовська О.А., Андрейчин М.В., Шкурба А.Д. Інфекційні хвороби // К: ВСВ «Медицина», 2022., ISBN: 9786175059098 - 464 с.