Wybrane problemy polsko-ukraińskiej współpracy transgranicznej

Author:

Kawałko Bogdan

Abstract

Ukraina jest bardzo ważnym politycznym i gospodarczym partnerem Polski. Ze względu na położenie na zewnętrznej wschodniej granicy Unii Europejskiej, sąsiedztwo to ma strategiczne znaczenie także dla całej Unii. Szczelna granica UE oraz asymetria systemów gospodarczych i politycznych, tworzy szereg barier rozwojowych nie tylko dla regionów przygranicznych, ale także dla ich mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych. W szczególnej roli w tym kontekście, znajdują się regiony przygraniczne, zarówno po stronie polskiej jak i ukraińskiej. Rozwój regionów transgranicznych we wszystkich krajach Europy stanowi ważny element zarówno narodowych polityk jak i europejskiej polityki rozwoju. W artykule podjęto próbę analizy problemów i uwarunkowań współpracy dwóch regionów polskich i trzech ukraińskich bezpośrednio ze sobą sąsiadujących i położonych wzdłuż wschodniej granicy „schengeńskiej”. Na tle podstaw prawnych oraz uwarunkowań geopolitycznych, dokonano delimitacji oraz zdefiniowano Polsko-Ukraiński Region Transgraniczny (PURT), określono jego pozycję gospodarczą, zidentyfikowano formy, zakres oraz problematykę współpracy, ze szczególnym uwzględnieniem problemów tzw. „stykowych” w tym, infrastruktury granicznej i transportowej. W oparciu o zidentyfikowane problemy, a także szanse i zagrożenia, w artykule sformułowano główne kierunki działań wyzwania i rekomendacje związane wykorzystaniem transgranicznych potencjałów rozwojowych w perspektywie 2025-2030 roku. Określone wnioski i rekomendacje mają także swoje odniesienie do Partnerstwa Wschodniego, które jest jednym z priorytetów Polskiej Prezydencji w Radzie UE w 2011 roku.

Publisher

Akademia Zamojska

Subject

General Earth and Planetary Sciences,General Environmental Science

Reference37 articles.

1. Andreasik J., Kawałko B., Kawecka-Wyrzykowska E. (2003): Perspektywy przygranicznej współpracy polsko-ukraińskiej w świetle członkostwa Polski w Unii Europejskiej, Zamość, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, Centrum Badawczo-Szkoleniowe.

2. Bański J. (2010): Wpływ granicy państwowej na kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego wschodniej części województwa lubelskiego, Studia Obszarów Wiejskich, t. 21, Warszawa, Polskie Towarzystwo Geograficzne.

3. Biuletyn Euroregionu Karpackiego (1993): nr 1.

4. Biuro Planowania Przestrzennego (Lublin), Banak E. (2002): Plan zagospodarowania przestrzennego województwa lubelskiego, t. 1: Uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne, Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

5. Boguszewski R. (2000): Rola Euroregionu Bug we współpracy transgranicznej woj. lubelskiego, Pułtusk – Lublin, WSH, maszynopis.

Cited by 4 articles. 订阅此论文施引文献 订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3