MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA HORTITERAPII PRZEZ TERAPEUTÓW ZAJĘCIOWYCH

Author:

Kolański AleksanderORCID,Warachim MariuszORCID

Abstract

W Polsce, opieka nad osobami niesamodzielnymi, starszymi i przewlekle chorymi jest zorganizowana w strukturach podlegających Ministerstwu Zdrowia oraz Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Terapia zajęciowa jest  elementem wsparcia w wielu placówkach opieki, takich jak zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy pomocy społecznej i  warsztaty terapii zajęciowej. Jedną z metod tej terapii, zyskującą na popularności, jest hortiterapia – forma leczenia wykorzystująca pracę z roślinami i kontakt z przyrodą. Hortiterapia może przybierać formę czynną, polegającą na aktywnościach ogrodniczych (uprawa, pielęgnacja, zbiór roślin), lub bierną, obejmującą odpoczynek w otoczeniu zieleni i  spacery w przyrodzie. Ta forma terapii ma udowodniony pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, pomagając redukować stres, poprawiać koordynację wzrokowo-ruchową i stymulować zmysły. Interesującymi przykładami zastosowania hortiterapii są projekty realizowane w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym im. ks. Jerzego Popiełuszki w  Toruniu oraz w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Tucholi. Zajęcia te, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, prowadzą do poprawy ich kondycji psychofizycznej, zwiększają poczucie własnej wartości i ułatwiają integrację społeczną. Ponadto, podczas zajęć hortiterapii można wykonywać masaże kończyn przy użyciu materiałów naturalnych, takich jak szyszki czy woreczki z nasionami, co wspiera rehabilitację i stymuluje zmysły. Inną formą terapii jest tworzenie dekoracji z materiałów pochodzenia naturalnego, co rozwija kreatywność i umiejętności manualne pacjentów, szczególnie w  okresie jesienno-zimowym, gdy prace ogrodowe są ograniczone. Hortiterapia jest efektywną metodą terapeutyczną, która może znaleźć zastosowanie w pracy terapeutów zajęciowych. Praca w ogrodzie i kontakt z roślinami oraz terapia z użyciem materiałów pochodzenia naturalnego przy zachowaniu zasad obowiązujących w fizjoterapii mogą poprawić zaburzone funkcje psychofizyczne osób starszych i niepełnosprawnych.

Publisher

Akademia Zamojska

Reference22 articles.

1. Bibliografia

2. Rozporządzenia:

3. Minister Zdrowia. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych. Dziennik Ustaw 2012, poz. 731.

4. Minister Zdrowia. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Dziennik Ustaw Nr 140, poz. 1147 z późn. zm.

5. Minister Pracy i Polityki Społecznej. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej. Dziennik Ustaw 2012, poz. 964.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3