Author:
Бацевич Наталія,Федоришин Юрій,Наумко Ігор
Abstract
Доказано наявність багатоступеневих явищ ліквації в процесі утворення трапової формації Західної Волині та обговорено їхній вплив на екстракцію, перенесення i локалізацію самородної міді. Вперше виявлено основні петрографічні ознаки явищ ліквації, а саме: глобулярну структуру, явища коалесценції, розташування лейст плагіоклазу водночас у матричній і дисперсній (відокремленій) фазах, а також кристалізацію лейст плагіоклазу вздовж фазової границі, утворення дифузної оболонки магнетиту навколо глобулі, утворення включень і прожилків самородної міді на різних етапах еволюції базальтового розплаву, розпочинаючи з найперших, зокрема, поява невеликих включень у лейстах плагіоклазу, тощо. Доведено, що мідь у вигляді дрібних крапель рудної рідини існувала у розплаві на момент становлення товщі, в процесі ліквації крапельки міді відокремилися від силікатного розплаву, а потім зазнали перерозподілу і перенесення у верхні горизонти лавового утворення газовими бульбашками, високотермобаричними потоками рідкого діоксиду вуглецю; сполуками хлору: CuCl2 і комплексними сполуками, зокрема [CuCl4]2-; як результат диспропорціонування (самовідновлення–самоокислення) міді. Свідченням гзонасиченості флюїдного середовище при утворенні трапової формації є присутність пірокластичного матеріалу та пізолітів. Величезна кількість кальцію, яка вивільняється при альбітизації плагіоклазів, сприяє осадженню міді на створеному в результаті цього процесу геохімічному бар’єрові.
Publisher
Scientific Publishing Center InterConf
Reference21 articles.
1. Бейли Б. Введение в петрологию. М.: Мир, 1972. 279 с.
2. Геологический словарь. Том первый / Ред. А. Н. Криштофович. М. – 1955. – 404 с.
3. Геологический словарь. В трех томах. Издание третье, перераб. и доп. / Гл. ред. О. В. Петров. Т. 2. К–П. СПб.: Изд-во ВСЕГЕИ. – 2011. – 480 с.
4. Наумко І., Павлюк М., Нестерович Н., Федоришин Ю., Тріска Н. Еволюційний характер процесів флюїдопереносу і локалізації міді в
5. основних вулканітах трапової формації Західної Волині (на прикладі Лучичівської товщі) // Геологія і геохімія горючих копалин. – 2013. – № 1–2. – С. 42–59.