Author:
Ракша-Слюсарева Олена,Слюсарев Олексій,Боєва Світлана,Тарасова Ірина,Коваленко Поліна,Усікова Зінаїда
Abstract
Проведено дослідження стану показників неспецифічної резистентності в умовно здорових осіб Донецького регіону. Досліджено динаміку стану показників неспецифічної резистентності в умовно здорових осіб Донеччини, які мешкають в умовах екологічної кризи в довоєнний період, під час Операції Об’єднаних Сил та перед початком активної фази війни РФ в Україну. В дослідженнях використовувались імунологічні методи І рівня. Стан неспецифічної резистентності оцінювали за абсолютним вмістом лейкоцитів периферичної крові, вмістом нейтрофілів, еозинофілів та моноцитів. Додатково у обстежених осіб визначалась частота клітинних розпадів та вміст в пулі нейтрофілів цитоморфологічно змінених клітин з: набухлим, ворсинчастим, гіперсегментованим, гіпосегментованим, фрагментованим ядром, з токсогенною зернистістю цитоплазми. Встановлено, що в динаміці досліджень з 1992 по 2022 р. в умовно здорових мешканців Донеччини вірогідно підвищився вміст лейкоцитів, сегментоядерних нейтрофілів та моноцитів, а також вірогідне збільшення або тенденція до збільшення клітинних розпадів і вмісту в пулі нейтрофілів цитоморфологічно змінених клітин. Виявлені цитоморфологічні зміни віддзеркалювали збільшення частки зруйнованих, деградуючих клітин, порівняно з часткою функціонально здатних клітин на тлі інтоксикаційних, мутагенних процесів та підвищення перекісного окислення ліпідів. Значне та вірогідне збільшення цих показників неспецифічної резистентності реєструвалось під час Операції Об’єднаних Сил у відповідь на агресію РФ у 2017 р і мало тенденцію до збільшення, або вірогідно збільшувалось у 2022р. Отримані результати свідчать не лише про зростаючу напруженість неспецифічної резистентності на межі зриву адаптації в умовно здорових мешканців Донеччини в динаміці дослідження з довоєнного періоду і в період війни з РФ з 2017 р. – 2022р., що віддзеркалюється в показниках стану неспецифічної резистентності, як щодо загальної кількості лейкоцитів, нейтрофілів та моноцитів, так і значними вірогідними негативними змінами вмісту морфологічно змінених нейтрофілів в пулі цих клітин. Дані дослідження можуть бути використані, як показники неспецифічної резистентності у певній реперній точці для моніторингу та корекції стану здоров’я мешканців міста після перемоги України у війні з РФ.
Publisher
Scientific Publishing Center InterConf
Subject
General Chemical Engineering
Reference33 articles.
1. Выговская Д. Д. Анализ загрязнения окружающей среды от действия горнодобывающих предприятий на Донецко-Макеевский регион / Выговская Д. Д. и др. // Вісті Донецького гірничого інституту. 2011. № 1. С. 50 – 57.(51)
2. Програма Національної Академії наук України «Відродження Донбасу: оцінка соціально-економічних втрат» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ief.org.ua/wp-content/uploads.
3. Клеп Є. В. Динаміка розвитку старопромислових міст України в умовах сучасних викликів і загроз // Інвестиції: практика та досвід. 2017. № 8. С. 126 – 128.
4. Sokolenko L. F. V. Tiutiunyk, D. V. Leus Ecological and economic security assessment in the system of regional environmental management: A case study of Ukraine // International Journal of Ecology & Development. 2017. Vol. 32. Issue 3. – P. 27 – 35.
5. Ластков Д.О. Влияние технологически измененного естественного радиационного фона на население угледобывающих регионов / Д.О. Ластков и др. // Проблемы профилактической медицины: Сб. статей. Донецк, ООО «Лебедь», 1997. Ч.1. С. 36 – 38.
Cited by
1 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献