Abstract
Ідея статті полягає у з’ясуванні можливості впливу схильності людського елементу до ризику на ймовірність виникнення небажаної події під час експлуатації морського судна членами екіпажу. Враховуючи статистику виникнення небезпек у морській галузі, спричинених людським фактором, авторка статті досліджує причини, пов’язані з психологічними та соціальними якостями фахівців суднової команди, а саме ступень готовності до ризику.Для визначення ступеня готовності до ризику члена екіпажу морського судна застосовується авторська методика «Діагностика ступеня готовності фахівця морського флоту до ризику виникнення небезпеки». За результатами діагностики зроблено висновок про вплив схильності члена суднової команди до ризиків на виникнення небажаної події. Надійність методики визначено за допомогою розподілу Пуассона.Фахівці морської галузі працюють відповідно до Конвенції про працю у морському судноплавстві (MLC, 2006) в якій чітко визначені норми праці і виконання робіт на морському судні. У разі виникнення небажаної події застосовується Міжнародна конвенція з охорони людського життя на морі (SOLAS 74). Документальна база, що регламентує роботу та поведінку кожного члена суднової команди у будь якій ситуації, та вимагає чіткого її дотримання, впливає на ймовірність бажаної події та дозволяє створити психологічний портрет фахівця морської галузі. Спираючись на отримані результати, авторка статті запропонувала модель поведінки члена суднової команди схильного чи не схильного до ризику.
Ключові слова:людський фактор, людський елемент, небезпека, небажана подія, ризик, схильність до ризику.
Publisher
State University of Infrastructure and Technology
Reference13 articles.
1. Marine transportation occurrences in 2021. URL: https://www.tsb.gc.ca/eng/stats/marine/2021/ssem-ssmo-2021.html(дата звернення: 25.10.2023).
2. Accident Investigation Publications. URL: http://www.emsa.europa.eu/accident-investigation-publications/annual-overview.html(дата звернення: 25.10.2023).
3. EMSA: Annual Overview of Marine Casualties and Incidents 2023. URL: https://safety4sea.com/emsa-annual-overview-of-marine-casualties-and-incidents-2023/ (дата звернення: 25.10.2023).
4. Xiao Fei Ma, Guo You Shi, Zheng Jiang Liu. Unraveling the Usage Characteristics of Human Element, Human Factor, and Human Error in Maritime Safety. URL:https://www.mdpi.com/2076-3417/13/5/2850(дата перегляду:03.11.2023).
5. Бикова С. В. Специфіка схильності до ризику в осіб з різним типом емоційності. Наука і освіта: наук.-практ. журнал. 2012. No 6. С. 41-45.