Abstract
Метою статті є розробка підходів до фільтрації напруги на шинах живлення в електроенергетичній системі судна, що дозволяє забезпечити повне усунення гармонійних складових струму і напруги в будь-яких живильних електричних мережах, як з нескінченними генеруючими потужностями, так і порівнянними з потужністю, споживаною навантаженням, при будь-яких, як лінійних, так і нелінійних навантаженнях. Поставлена мета досягається шляхом розробки двох підходів до фільтрації неактивної та активної напруги на шинах електропостачання в судновій електроенергетичній системі. Встановлено, що одним з характерних рис сучасних суднових електроенергетичних систем є те, що вони містять значну кількість обладнання, такого як випрямлячі, інвертори, перетворювачі частоти і блоки безперебійного живлення, в яких вольт-амперні характеристики є нелінійними. Це обладнання генерує більш високі гармоніки струму і напруги, що негативно впливає на мережу живлення змінного струму. Ці гармоніки можуть спричинити резонансні явища в електроенергетичній системі судна, порушити роботу спеціальної комп'ютерної техніки, апаратів релейного захисту й автоматики, а також прискорити старіння ізоляції основного електрообладнання, що в результаті знижує надійність електропостачання споживачів автономного об'єкта. Тому все більша увага приділяється розробці засобів та методів активного керування генерацією та розподілом електроенергії згідно з певними вимогами, для забезпечення необхідної якості електроенергії та усунення взаємодії паралельно працюючого обладнання зі сторони живильної мережі. Найбільш суттєвим результатом є , по-перше, визначений спосіб генерації компенсаторного струму в електромережу, який забезпечує повну компенсацію неактивних складових струму споживача, по-друге, підхід до фільтрації напруги на шинах живлення, що забезпечує спільну роботу різко змінних потужних навантажень з електроприймачами, чутливими до спотворень напруги. Отже, встановлено, що використання навіть базових систем управління якістю електроенергії дозволяє забезпечити значне підвищення продуктивності мережі електропостачання, що стосується зокрема зварювального обладнання.
Ключові слова: суднова електрична система, електрична мережа, струм, активна та неактивна напруга, лінійне та нелінійне навантаження, фільтрація.
Publisher
State University of Infrastructure and Technology
Reference7 articles.
1. Савенко А. Е. Оптимизация работы судовой электростанции с целью повышения качества электроэнергии. Вiсник Вiнницького полiтехнiчного iнституту. 2013. No 6(111). С. 74–78.
2. Савенко О. Е. Теоретичне та експериментальне дослiдження роботи багатогенераторної суднової електроенергетичної системи. Вiсник Вiнницького полiтехнiчного iнституту. 2011. No 3. С. 58–62.
3. Савенко О. Е. Оптимiзацiя роботи багатогенераторної суднової електроенергетичної системи. Вiсник Вiнницького полiтехнiчного iнституту. 2012. No 1. С. 131–134.
4. Муха Н. И., Павленко С. С., Дудко С. А. Компенсация реактивной энергии в судовой электроэнергетической системе при пусках асинхронных двигателей. Електромеханічні і енергозберігаючі системи. 2012. No 3(19). С. 283–287.
5. Муха Н. И., Дудко С. А. Анализ алгоритмов управления судовыми установками компенсации реактивной энергии. Проблеми енергоресурсозбереження в електротехнiчних системах. Наука, освiта i практика. 2011. Вип. 1/2011 (1). С. 96–97.