Abstract
У сучасних умовах світового економічного ринку надзвичайно важливою стає роль морського і внутрішнього водного транспорту, оскільки понад 80% міжнародної торгівлі відбувається морським шляхом. Зростання кількості суден і їх характеристик вимагає посилення заходів щодо підвищення безпеки судноплавства. Проблема стає особливо актуальною через цифрову трансформацію та революцію в інформаційних технологіях, а також в умовах непередбачуваних природних умов та інтенсивного трафіку. У контексті важливості безпеки судноплавства, важливим є розвиток технологій, які впливають на обсяги судноплавства, а також на регулювання і норми управління. Зокрема, проблеми технічного та людського фактору, а також діджиталізація в сфері судноплавства, на які впливає тотальна цифрова трансформація, визначають актуальність питання. Зазначається, що несумісність нормативно-правових актів і дефіцит відповідних міжнародних стандартів управління судноплавством можуть призвести до небезпеки.
Зокрема, людський фактор визнається головним чинником аварій на судах, і Міжнародна Морська Організація акцентує увагу на безпеці екіпажів. Україна, яка стикається з блокадою морських портів через військову агресію, виявляє необхідність підвищення безпеки не лише в акваторії морських портів, але й на річці Дніпро. Ситуація створює необхідність аналізувати та зменшувати вплив факторів, які суттєво впливають на рівень безпеки судноплавства. Мета статті полягає в узагальненні результатів наукових досліджень для визначення шляхів підвищення безпеки судноплавства. Зазначається, що дослідження в напрямках зменшення впливу технічних, організаційно-правових і психофізіологічних факторів вважаються найбільш перспективними для подальшого вдосконалення безпеки судноплавства.
Ключові слова: безпека судноплавства, морський та річковий транспорт, міжнародна торгівля, міжнародні стандарти, технічний фактор, людський фактор, нормативно-правові акти, інформаційні технології, цифрова трансформація, аварійність на суднах, регулювання судноплавства.
Publisher
State University of Infrastructure and Technology
Reference36 articles.
1. Пріоритети державної морської політики у сфері функціонування та розвитку морегосподарського комплексу України. Київ: НІСД, 2016. 46 с.
2. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/232/94-%D0%B2%D1%80#Text
3. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/176/95-%D0%B2%D1%80#Text
4. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/213/95-%D0%B2%D1%80#Text
5. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1193-03#Text