МЕХАНІЗМИ ІННОВАЦІЙНОЇ КООПЕРАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ ВИСОКОТЕХНОЛОГІЧНИХ ГАЛУЗЕЙ В УМОВАХ ВИКЛИКІВ ВІЙНИ

Author:

Проскура ВолодимирORCID,Лизанець АнжелаORCID,Кубрак НадіяORCID

Abstract

У статті розглянуто механізми інноваційної кооперації які є актуальними на даний момент часу і для підприємств, що входять до складу вітчизняного військово-промислового комплексу, а саме: кластери, мережі, консорціуми, платформи, екосистеми. Визначено, що кластери є найпопулярнішим і добре вивченим механізмом інноваційної кооперації хоча у науковому середовищі спостерігаються і скептичні погляди щодо можливостей застосування кластеризації для зростання інноваційності підприємств високотехнологічних галузей. Охарактеризовано механізм «інноваційних мереж» який прийнято вважати основою розвитку високотехнологічного сектору економіки держави та зазначено, що до «інноваційних мереж» можна віднести будь-яке об'єднання, побудоване на умовах контракту, або на угодах про «партнерство» чи «наміри», що застосовує оновлене поняття механізму. Зазначено, що "інноваційні", "науково-технічні", "науково-виробничі" консорціуми, будуються на основі контрактів укладених між рядом суб'єктів, із зазначенням операцій інноваційного циклу закріплених за ними. Закцентовано увагу на тому, що механізм "інноваційних платформ» з'явився як результат створення підприємствами лідерами високотехнологічних галузей глобальних технологічних стандартів, а сама платформа власне і є технологічним стандартом, у розвитку та масштабуванні якого зацікавлений насамперед лідер. Уточнено, що Наголошено, що поняття «екосистеми» в економіці розглядається, перш за все, як група стратегічно взаємопов'язаних підприємств з єдиною технологічною платформою циклів розробки та виробництва які одночасно об’єднані у ланцюжку формування доданої вартості, тому на даний час інноваційні екосистеми можна вважати найвищою організаційною формою співпраці серед інших механізмів інноваційної кооперації (платформи, мережі, кластери). Розкрито суть, організаційний зміст та результативність застосування цих механізмів в інноваційному циклі. Запропоновано порівняння механізмів з позиції організаційно-економічних характеристик, сформовано фокус на необхідності поглиблення дослідження «інноваційних екосистем».

Publisher

Publishing House Helvetica (Publications)

Reference18 articles.

1. Про інноваційну діяльність : Закон України вiд 04.07.2002 р. № 40-IV (в редакції від 31.03.2023 р. підстава - 2849-IX) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/40-15#Text (дата звернення 12.03.2024 р.)

2. Пропозиції Асоціації «підприємств промислової автоматизації України» (АППАУ) та руху 4.0 до Національної економічної стратегії 2030. https://www.industry4ukraine.net/publications/propozycziyi-appau-ta-ruhu-4-0-do-naczionalnoyi-ekonomichnoyi-strategiyi-2030/ (дата звернення 13.03.2024 р.)

3. Січкаренко К.О. Мережева організація інноваційної діяльності: Наукова доповідь. Київ: ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України". 2015. http://ief.org.ua/docs/sr/289.pdf (дата звернення 15.03.2024 р.)

4. Belussi, F., Orsi, L. Innovation, alliances, and networks in high-tech envi- ronments. Innovation, Alliances, and Networks in High-Tech Environ- ments, 66, 2015, pp. 1-359

5. Duranton G., Puga D. Microfoundations of urban agglomeration economies. In Vernon Henderson and Jacques Fran/Iois Thisse (eds.) Handbook of Re- gional and Urban Economics, volume 4. Amsterdam: North Holland, 2004.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3