Abstract
У статті проаналізовано моделі та специфіку діяльності банківських установ в умовах кризи. Проведено аналітичне дослідження сфери банківської діяльності в складних економічних обставинах. Зазначено, що в останні роки глобальне макроекономічне середовище зазнало кардинальних змін і спричинило серйозні виклики в процесах забезпечення економічної стабільності. Кризові ситуації на рівні економіки певної країни показали, що банки різної правової приналежності різняться між собою стійкістю до фінансової нестабільності. Встановлено, що стабільна діяльність банківської сфери безпосередньо залежить від того, наскільки ефективними та життєздатними будуть бізнес-моделі фінансових установ, які її формують. Указано, що оцінку процесів моделювання у сфері банківської діяльності слід проводити зважаючи на можливість закладів фінансової та банківської діяльності протистояти зовнішнім та внутрішнім загрозам, а також їх умінню сформувати стабільне фінансове середовище. Стверджується, що процес ефективності банківської діяльності в умовах економічної нестабільності повинен передбачати такий стан фінансових ресурсів, за якого банк шляхом ефективного використання вільних грошових коштів може забезпечити безперебійний процес свого функціонування, поліпшивши якісні та кількісні показники своєї діяльності. У зв'язку з цим вкрай важливо визначити критерії оцінювання банківської діяльності, що дадуть змогу виявити та усунути недоліки бізнес-моделей, тим самим мінімізувавши ризик втрати фінансової стійкості банків. Надано практичні пропозиції удосконалення банківської діяльності в умовах економічної нестабільності. Резюмовано, що для успішного моделювання банківської діяльності в умовах економічної нестабільності банкам необхідно координувати всі стратегії, проводити постійний моніторинг змін і адаптувати стратегії відповідно до них. Для створення антикризової стратегії, а також її коригування вкрай важливими є система ризик-менеджменту та система внутрішнього контролю, причому не тільки на мікрорівні. Важливим є формування відповідного інституційного середовища на макрорівні, включно з банківським наглядом і регулюванням.
Publisher
Publishing House Helvetica (Publications)
Reference20 articles.
1. Любіч О., Бортніков Г., Панасенко Г. Аналіз бізнес-моделі державних банків в Україні. Фінанси України. 2016. № 10. С. 7–38.
2. Ayadi R, Groen W., Sassi I., Mathlouthi W., Rey H., Aubry O. Banking business model monitor 2015: Europe. Centre for European Policy Studies and International Observatory on Financial Services Cooperatives. 2016. URL: https://www.ceps.eu/ceps-publications/banking-business-models-monitor-2015-europe/ (дата звернення: 29.10.2023).
3. Mergaerts F., Vennet R. Risk Dashboard confirms steady improvements in the EU banking sector but banks profitability and business model sustainability remain key challenges. EBA Policy Research Workshop. 2018. URL: https://www.eba.europa.eu/eba-research-workshop-banks-business-models-after-the-crisis-incentives-strategies-de-risking (дата звернення: 29.10.2023).
4. Tomkus M., Schmaltz C. Identifying Business Models of Banks: Analysis of Biggest Banks from Europe and United States of America. Business and Social Sciences. 2014, рр. 14–25.
5. Рудевська В.І. Теоретико-змістовна характеристика бізнес-моделі банку: сутність, структура та принципи. Бізнес-навігатор. 2020. Вип. 3 (59). С. 140–147.