Abstract
В статті досліджується проблема інформаційно-аналітичного забезпечення оперативних та стратегічних управлінських рішень на основі системи управлінського обліку «директ-костинг». Обґрунтовано, що використання на багатьох вітчизняних підприємствах сфери готельного бізнесу для цілей управління обліково-аналітичної інформації, яка формується в рамках законодавчо регульованої системи фінансового обліку, може призводити до прийняття хибних управлінських рішень, оскільки низка ключових економічних показників, які формуються в системі фінансового обліку за принципом концепції «абсорпшен-костингу», зокрема показників повної виробничої собівартості та фінансових результатів (валового, операційного, чистого прибутку), не відповідає критерію релевантності. Обґрунтовано, що в сфері послуг в зв’язку з відсутністю капіталізації витрат в залишках товаро-матеріальних цінностей виникають передумови для організації інтегрованої системи фінансового та управлінського обліку, тобто виникає можливість в єдиній системі поєднати принципи «абсорпшен-костингу» та «директ-костингу», оскільки не виникає притаманний для сфери матеріального виробництва «ефект тимчасових різниць» між результатом у фінансовому та управлінському обліку. Доведено, що необхідність застосування системи «директ-костингу» на підприємствах готельного бізнесу витікає з того, що законодавчо регламентована система обліку та калькулювання повних витрат («абсорпшен-костинг») за рахунок фіктивного включення постійних витрат до собівартості калькуляційних об’єктів робить таку собівартість нерелевантною при прийнятті як оперативних, так і стратегічних управлінських рішень. Доведено, що в рамках аналізу виробничо-збутової програми для цілей оцінки прибутковості послуг розміщення необхідно керуватися не показником валового прибутку, сформованого відповідно до вимог національних П(С)БО, а показником маржинального прибутку та маржинального прибутку 1 (після покриття прямих постійних витрат), що в свою чергу дозволяє коректно прогнозувати коротко-, середньо- та довгострокові економічні наслідки щодо вилучення послуги розміщення з ринку. Обґрунтовано переваги застосування показників системи «директ-костингу» при формуванні оптимальної цінової політики на підприємствах готельного бізнесу, яка при фіксованих виробничій потужності та константності постійних витрат дозволяє за рахунок вибору оптимальної ціни оптимізувати маржинальний прибуток підприємства.
Publisher
Publishing House Helvetica (Publications)
Reference36 articles.
1. Бутинець Ф.Ф., Давидюк Т.В., Малюга Н.М., Чижевська Л.В. Бухгалтерський управлінський облік. Житомир: ПП «Рута», 2002. 480 с.
2. Голов С.Ф. Управлінський облік. Київ: Лібра, 2003. 704 с.
3. Друрі К. Управлінський і виробничий облік. Москва: ЮНІТІ, 2002. 1071 с.
4. Николаева С.А. Принципы формирования и калькулирования себестоимости. М.: «Аналитика-пресс», 1997. 144 с.
5. Маначинська Ю.А. Облік витрат на виробництво готельного продукту. Вісник соціально-економічних досліджень. Збірник наукових праць. 2010. Вип. 38. С. 313–320.