АВС-АНАЛІЗ ЯК ДІЄВИЙ АНАЛІТИЧНИЙ ІНСТРУМЕНТ В СИСТЕМАХ МАРКЕТИНГУ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ ЗАКЛАДІВ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА

Author:

Іваненко В. О.ORCID,Боцян Т. В.ORCID,Клімова І. О.ORCID

Abstract

Сучасні динамічні зміни середовища вимагають від закладів ресторанного господарства постійного контролю та аналізу їх меню. Крім того, щоб ресторанний бізнес стабільно приносив прибуток, необхідно вміти працювати з цінами, асортиментом та просуванням. Недостатньо просто сформувати меню, встановити ціни на страви і заспокоїтися. Вводити нові страви або видаляти звичні потрібно розумно: знати, що користується популярністю у відвідувачів, які позиції приносять прибуток за рахунок великої маржі, а які позиції мають потенціал щодо попиту, але вимагають доопрацювання. У статті обгрунтовано доцільність застосування АВС-аналізу меню як одного із самих ефективних інструментів ціноутворення та аналізу виручки ресторану. Запропновано розширити можливості класичного АВС-аналізу та доведено доцільність використання в ресторанному бізнесі його багатовимірної моделі, яка передбачає поділ всього асортименту страв в меню на три групи за трьома параметрами: обсяг продажу (попит на страву), виручка (товарообіг) та валовий прибуток, що дозволяє отримати комплексну оцінку у вигляді позначення трьох обраних параметрів із 27 можливих варіантів: AAA (ідеальна позиція меню, лідер), ВВВ (страва популярна у певної групи гостей, приносить середній оборот та середній прибуток), ССС (кандидат на видалення з меню) тощо. Також описано механізм застосування АВС-аналізу до асортименту суші в японському ресторані та надано висновки по кожній із сформованих груп, що дозволило визначитися з тим, які позиції приносять найбільше прибутку закладу, які страви варто вивести, на які необхідно скоригувати ціну чи оптимізувати собівартість, а також виявити гастрономічні уподобання відвідувачів та спрогнозувати, які новинки можуть бути для них цікавими. Наведено рекомендації щодо шляхів зменшення собівартості страв з високим фудкостом та просування страв, які є найвигіднішими для закладу ресторанного господарства, через промо на тейбл-тентах і плейсматах, за рахунок відведення найкращого місця в меню та позначення спеціальними значками чи символами.

Publisher

Publishing House Helvetica (Publications)

Reference26 articles.

1. Мазур О.Є. Багатовимірний АВС-аналіз асортименту. Economics: time realities. Scientific journal. 2019. № 4(44). С. 80-90.

2. Силівейстр В. ABC-аналіз меню ресторану. 11 січня 2022. URL: https://joinposter.com/ua/post/abc-analiz-menyu-restoranu

3. Annaraud K., Raab C., Schrock, J. The Application of Activity-Based Costing in a Quick Service Restaurant. Journal of Foodservice Business Research. 2008. № 11. P. 23-44.

4. Ben Hadj Salem-Mhamdia A., Bejar Ghadhab B. Value management and activity based costing model in the Tunisian restaurant. International Journal of Contemporary Hospitality Management. 2012. № 24. P. 269-288.

5. Cokins G. Activity-based cost management: An executive guide. NY: John Wiley & Sons, Inc. 2001. 385 p.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3