Abstract
Мета статті – дослідження категорії фінансова безпека банку та її взаємозв'язку з економічної безпекою країни. У статті визначено ключові аспекти фінансової безпеки банку, її принципи та фактори, що впливають. Методи дослідження. Дослідження ґрунтується на загально-науковому діалектичному методі пізнання, за допомогою якого всі процеси та явища, що відбуваються в банку та банківській системі, розглянуто та досліджено у відношенні з зовнішніми та внутрішніми чинниками, що впливають на його фінансову безпеку. Застосовувалися методи: синтез, узагальнення, порівняння. Результати. У статті досліджено поняття фінансової безпеки банку та визначила його ключові характеристики. Упорядковано загрози банку, визначено ендогенні та екзогенні фактори, що впливають на середовище функціонування банку. Автором дано власне визначення фінансової безпеки банку як основи економічної безпеки країни, визначено принципи, згідно з якими банк повинен здійснювати свою діяльність, та описано систему інтегрованої діагностики банківських ризиків, на основі якої банку слід керувати своїми ризиками. Розглянуто законодавчі акти, які визначають новітні детермінанти для формування стратегії фінансової безпеки банків, а саме: Стратегія економічної безпеки України на період до 2025 року, Стратегія забезпечення державної безпеки, Стратегія розвитку фінансового сектору України до 2025 року, Стратегія розвитку фінтеху в Україні до 2025 року. Трансформаційні процеси в банківської діяльності ставлять перед даними фінансовими установами нові проблеми та виклики. Фінансова стійкість та ризик-менеджмент у банках, на думку автора, активно розширюються до поняття фінансова безпека банку, якому і присвячена стаття. Необхідність дослідження цього визначення відповідно до сучасних реалій закономірно спричинить подальшу розробку теорії фінансової безпеки банку. Крім того, активне залучення до банківської діяльності різних фінансових організацій та сфери послуг логічно призведе до розвитку теорії фінансової безпеки банку до теорії фінансової безпеки екосистеми банку, що відповідатиме змінам у банківській сфері.
Publisher
Publishing House Helvetica (Publications)
Reference32 articles.
1. Барановський О. І. Філософія безпеки: монографія: у 2-х т. Т. 2. Безпека фінансових інститутів. Київ : УБС НБУ, 2014. 715 с.
2. Барановський О., Путінцева Т. Формування комплексної програми забезпечення фінансової безпеки комерційних банків. Світ фінансів. 2021. № 3 (68). С. 65–79.
3. Болгар Т. М. Фінансова безпека банків в умовах ринкової трансформації економіки України : дис... канд. екон. наук : 08.00.08. Дніпропетровськ, 2009. 212 с. С. 98.
4. Вовчак О. Д., Сенищ П. М. Зміцнення банківської системи як чинника безпеки фінансової системи держави / Актуальні питання фінансової безпеки держави : матер. Міжнар. наук.-практ. інтернет-конф. (м. Харків, 21 лютого 2014 р.). Харків, 2014. С. 84–87.
5. Гаряга Л.О., Куліш Р.Р. Фінансова безпека банківської діяльності в умовах цифровізації. Проблеми економіки. 2019. № 4 (42). С. 163–171.