Affiliation:
1. prof. dr hab., Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej − Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie
Abstract
Ten dwuczęściowy artykuł poświęcony jest kluczowym kwestiom subsydiowania ubezpieczeń gospodarczych w rolnictwie w przekroju ogólnoświatowym. Artykuł powstał na podstawie dorobku badaczy związanych z Bankiem Światowym, Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), International Food Policy Research Institute (IFPRI) i Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz przeglądu literatury przedmiotu dokonanego za pomocą zmodyfikowanej techniki a snowba l l ing ba ckward połączonej z techniką manualną. Podejście to zatem mieści się w konwencji przeglądu systematycznego. Dodatkowo do selekcji i analizy problemów wykorzystano długoletnie doświadczenia autora artykułu w zakresie ubezpieczeń rolnych i zarządzania ryzykiem w rolnictwie. Część pierwsza koncentruje się na przeglądzie uzasadnień (przesłanek) subsydiowania ubezpieczeń rolnych, jego wpływie na rynek tych ubezpieczeń oraz decyzje podejmowane w wyżej wymienionym obszarze przez producentów rolnych. Jego podstawowym celem jest uogólnienie wiedzy, by lepiej
zrozumieć dokonujące się procesy, funkcjonujące mechanizmy oraz zależności i w ślad za tym poprawiać skuteczność oraz efektywność tej formy interwencji publicznej. Z dokonanej analizy wynikają trzy wnioski. Po pierwsze, w świecie stosuje się bardzo szeroki zestaw argumentów na rzecz subsydiowania ubezpieczeń rolnych, które odwołują się zarówno do teorii ekonomii, jak i do przesłanek społeczno-politycznych, z natury trudnych do weryfikacji empirycznej i profesjonalnej ewaluacji samej interwencji. Po drugie, subsydiowanie cen produktów ubezpieczeniowych w warunkach c e t e r i s pa r ibus prowadzi do ilościowego rozwoju ich rynku, ale w długim okresie ceny te powinny jednak bazować na solidnych podstawach aktuarialnych. Po trzecie, stosowanie subsydiów ubezpieczeniowych powoduje, że rolnicy w momencie rozważania zakupu ochrony, poza dążeniem do redukcji swej ekspozycji na ryzyka,
kierują się także możliwością uzyskania dodatkowego transferu budżetowego.
Słowa kluczowe: decyzje ubezpieczeniowe rolników, popyt ubezpieczeniowy w rolnictwie, subsydiowanie ubezpieczeń rolnych, ubezpieczenia rolne.
Publisher
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Spolecznego
Reference20 articles.
1. Chai Z., Zhang X., The Impact of Agricultural Insurance on Planting Structure Adjustment – An Empirical Study from Inner Mongolia Autonomous Region, China, „Agriculture” 2024, Vol. 14, No. 41.
2. Chang H., Zilbermann D., On the political economy of allocation of agricultural disaster relief payments: Application to Taiwan, „European Review of Agricultural Economics” 2014, Vol. 41, No. 4.
3. Goodwin K.B., Problems with Market Insurance in Agriculture, „American Journal of Agricultural Economics” 2001, Vol. 83, No. 3.
4. Gorzelak A., Kopańska-Herda J., Kulawik J. et al., Ocena funkcjonowania ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich w rolnictwie polskim, Warszawa, IERiGŻ PIB, 2017.
5. Hazell P., Pomareda C., Valdés A., Crop Insurance for Agricultural Development Issues and Experience, Baltimore and London, The Johns Hopkins University Press, 1986.