Konceptualizacja granicy organizacyjnej przez pracowników jednostek nadzorujących bezpieczeństwo żywności w Polsce

Author:

Jendza Dorota1ORCID

Affiliation:

1. Uniwersytet Gdański Wydział Zarządzania

Abstract

Celem artykułu było poszerzenie wiedzy na temat granicy organizacyjnej. Pytanie badawcze dotyczyło tego, w jaki sposób konceptualizowana jest granica przez pracowników instytucji publicznych. Badania przeprowadzono w paradygmacie jakościowym, w ramach którego przeprowadzono 56 wywiadów z pracownikami jednostek kontrolujących zajmujących różne szczeble zarządzania. Z badań tych wynika, że pracownicy organizacji publicznych tematyzują granice organizacyjne w różnych aspektach: przestrzennym, relacyjnym, tego, w jaki sposób oddziałuje na jednostkę, i tego, co jej towarzyszy. Ujawniły się też różne nastawienia do niej, nie tylko negatywne, ale i pozytywne, bowiem granice oprócz tego, że ograniczają i utrudniają realizację różnych działań, dają poczucie bezpieczeństwa. Znajomość sposobów interpretacji granic i nastawień do niej może poszerzać zrozumienie zachowań podejmowanych wobec granic, nie zawsze zgodnych z postulowanymi w naukach o zarządzaniu. Oprócz zachowań zorientowanych na zmianę, które są w ówczesnych czasach pożądane i oczekiwane, w jednostkach publicznych obserwuje się raczej zachowania zorientowane na utrzymywanie systemu granic, pomimo że jest on niezadowalający. Być może jest to związane z tym, że orientacja na zmianę nie zawsze jest spójna z mentalną gotowością do niej.

Publisher

Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa

Subject

General Medicine

Reference50 articles.

1. [0]

2. [1] Barabasz A. (2014), Granice organizacji w ujęciu psychoanalitycznym, [w:] P. Wachowiak, S. Winch (red.), Granice zarządzania kapitałem ludzkim, SGH, Warszawa, s. 61-68.

3. [2] Barczak B. (2015), Problem poszukiwania granic sieci organizacyjnych, „Przegląd Organizacji”, Nr 5, s. 9-15.

4. [3] Berg D.N., Smith K.K. (1990), Paradox and Groups, [in:] J. Gillette, M. McCollom (eds.), Groups in Context: A New Perspective on Group Dynamics, University Press of America, Washington, pp. 106-132.

5. [4] Blader S.L. Patil S., Packer D.J. (2017), Organizational Identification and Workplace Behavior: More than Meets the Eye, „Research in Organizational Behavior”, Vol. 37, No. 1, pp. 19-34.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3